[TYLKO U NAS] Dr R. Derewenda: Patrząc na zbrodnie, których dokonali ukraińscy nacjonaliści, nie do przyjęcia jest gloryfikowanie tych, którzy mają na rękach krew niewinnych ludzi

Patrząc na te dzieje, które miały miejsce w czasie II wojny światowej czy bezpośrednio po II wojnie światowej, patrząc na Wołyń czy okoliczne tereny i zbrodnie, jakich dokonali nacjonaliści ukraińscy, związani głównie z UPA, nie do przyjęcia jest dla nas gloryfikowanie czy uznawanie w jakikolwiek sposób za bohaterów tych, którzy mają na rękach krew – i to tak naprawdę krew niewinnych ludzi. To nie była wojna, to nie było starcie dwóch państw, tylko było to mordowanie ludności cywilnej, która od lat, od pokoleń mieszkała na tych terenach – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Robert Derewenda, historyk, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.  

[TYLKO U NAS] Ł. Bernaciński nt. ustawy o abolicji za wybory kopertowe: Aby nie można było pociągnąć do odpowiedzialności samorządowców, którzy zaufali rządowi, tworzy się kolejne prawo – prawo niekonstytucyjne

Urzędnicy z samorządów opozycyjnych zachowali czujność i mieli duże wątpliwości, czy mogą zrealizować tak napisane prawo, czy to nie narazi ich na jakąś odpowiedzialność karną. Natomiast samorządowcy związani z partią rządzącą tej czujności nie zachowali i chcieli zrealizować uchwalone prawo, które było nie do końca właściwie napisane. Teraz, ze względu na to, żeby samorządowców nie można było pociągnąć do odpowiedzialności, tworzy się kolejne prawo, które jest wątpliwe konstytucyjnie, które jest napisane w niewłaściwy sposób, ad hoc, pod jedną konkretną sytuację, po to, aby nie utracić zaufania członków swojej partii w regionach – powiedział w rozmowie z portalem radiomaryja.pl Łukasz Bernaciński, prawnik z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.    

[TYLKO U NAS] Ks. L. Kryża TChr o sytuacji Kościoła na Ukrainie: To jest niezwykle budujące, kiedy nawet ludzie, którzy są daleko od Boga i Kościoła, przychodzą i proszą, żeby nauczyć ich modlitwy, aby powiedzieć im o Panu Bogu i rzeczach ostatecznych

To jest niezwykle budujące, kiedy nawet ci ludzie, którzy są daleko od Boga i Kościoła, przychodzą, pytają i proszą, żeby nauczyć ich modlitwy czy różańca, aby powiedzieć im o Panu Bogu i rzeczach ostatecznych (…). Nam wojna wydaje się trochę teoretyczna, bo my to wszystko widzimy w telewizji (…), ale to wszystko jest gdzieś tam. Kiedy jednak stanie się – ja tego doświadczyłem – nad dołem śmierci w Buczy, gdzie w workach foliowych znajdowało się ponad 400 ciał, to taki widok pozostaje w pamięci i wywiera ogromny wpływ. To jest coś, czego nie da się opisać – mówił ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

[NASZ DZIENNIK] Przygotowania do oszczędzania energii

Pogłębia się kryzys energetyczny wywołany nieracjonalną polityką klimatyczną Brukseli i Berlina, a także działaniami Rosji. Niemiecka gospodarka przez lata umacniała swoją pozycję dzięki tanim węglowodorom z Rosji. Teraz Berlin rozważa wprowadzenie zakazu pracy sklepów w poniedziałki, aby w ten sposób oszczędzać energię – pisze red. Rafał Stefaniuk na łamach „Naszego Dziennika”.

[TYLKO U NAS] Ks. abp J. R. Pawłowski: Niech w 2023 roku będzie w nas i wybrzmiewa wokół nas Chrystusowe wezwanie „Jezu, ufam Tobie”

Pan Jezus, objawiając się świętej siostrze Faustynie, polecił, aby pod Jego wizerunkiem wypisała zdanie i zadanie ułożone przez Chrystusa: „Jezu, ufam Tobie”. Ileż tego zaufania jest, ileż go płynie na polskiej i z polskiej ziemi (…). To są słowa samego Chrystusa. Niech będzie w nas i wybrzmiewa wokół nas ta Chrystusowa modlitwa, nawet gdy boli, kiedy oszukają, oplują, wyzwą, wytkną palcem w szkole, gdy zabraknie odpowiedzi na pewne pytania, kiedy nie potrafimy się porozumieć w domu, ale także wtedy, gdy wszystko się układa, kiedy radość w sercach gości – mówił ks. abp Jan Romeo Pawłowski, nuncjusz apostolski w Grecji, w homilii wygłoszonej w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

[TYLKO U NAS] Ks. abp M. Mokrzycki o 2022 roku na Ukrainie: W Polsce mamy powiedzenie „Jak trwoga, to do Boga”. Z pewnością także i nasi wierni widzieli w tym trudnym okresie, że jedyną szansą na to, iż wojna się zakończy, jest ufność Panu Bogu

W Polsce mamy powiedzenie „Jak trwoga, to do Boga”. Z pewnością także i nasi wierni widzieli w tym trudnym okresie, że jedyną szansą na to, iż wojna się zakończy, jest ufność Panu Bogu. To dlatego przygotowywaliśmy różne nabożeństwa i prosiliśmy Ojca Świętego Franciszka o zawierzenie Rosji Matce Boskiej Fatimskiej. W tym duchu organizowaliśmy pielgrzymki do naszych sanktuariów, zachęcając wiernych do pokuty oraz modlitwy. Siła modlitwy jest odczuwalna chociażby w tym, że nasi wierni nie tracą ducha, ale są mocni i chcą przetrwać okres wojny, ale także w tym, iż ludzie ofiarowują swoją pomoc drugiemu człowiekowi – mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek: Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku nauczyciel był autorytetem zarówno dla rodziców, jak i uczniów. To jest model, do którego musimy powrócić

Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku nie było mowy, żeby uczeń nie odczuwał szacunku do wywiadówek, bo zawsze mogła się znaleźć uwaga od nauczyciela, która spotkałaby się z ostrą reprymendą ze strony rodziców. Nauczyciel był wówczas autorytetem dla uczniów i rodziców. To jest model, do którego musimy wrócić. Poluzowanie dyscypliny w szkołach, mówienie tylko o prawach ucznia, a zapominanie o obowiązkach, stawianie nauczycieli pod ścianą przez rodziców, którzy mają bardzo roszczeniowy stosunek do nauczycieli, jest błędem wychowawczym, który przekłada się na to, iż dziecko nie jest w stanie wytrzymać 45 minut w klasie. To było kiedyś nie do pomyślenia, bo była dyscyplina. Musimy wrócić do obowiązków – mówił dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba o działaniach Polski w 2022 roku: Trzeba jasno powiedzieć, iż nie jest tak, jak mówi wielu malkontentów, że państwo polskie jest państwem z dykty, które nie umie sobie radzić z problemami

Trzeba jasno powiedzieć, iż nie jest tak, jak mówi wielu malkontentów, że państwo polskie jest państwem z dykty, które nie umie sobie radzić z problemami, bo poradziliśmy sobie w bardzo trudnym momencie (…). Wystarczy przypomnieć o napływie islamskich migrantów, których Alaksandr Łukaszenka pchał przez granicę, aby zdestabilizować u nas sytuację społeczną. My to odparliśmy, zbudowaliśmy mur, mimo że wiązało się to z gigantycznymi wstrząsami, atakami ze strony opozycji i środowisk zagranicznych (…). My stworzyliśmy Baltic Pipe, a Niemcy straciły Nord Stream. Udało się zrobić bardzo wiele, dzięki czemu Polska weszła do czołówki światowej – powiedział prof. Mieczysław Ryba, historyk, politolog, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Prof. W. Polak: Niemcy będą temu bardzo mocno zaprzeczać, ale wygląda na to, że rosyjska agresja na Ukrainę była z Niemcami po prostu uzgodniona

Niemcy będą temu bardzo mocno zaprzeczać, ale wygląda na to, że rosyjska agresja na Ukrainę była z Niemcami po prostu uzgodniona. To miała być niewielka wojenka – jak to przypuszczał Putin – podczas której Rosja w ciągu tygodnia zajmie Ukrainę i będzie witana kwiatami (…). Niemcy muszą teraz udawać bardzo oburzony kraj. Wszystkie państwa europejskie mniej lub bardziej udzielają Ukrainie pomocy, więc Niemcom też wypada. Spójrzmy, jak Niemcy się wiją, żeby pomocy nie udzielać. To jest żałosne i pokrętne – powiedział prof. Wojciech Polak, historyk, zastępca przewodniczącego Kolegium IPN, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

[TYLKO U NAS] Wicemin. M. Gróbarczyk o polskiej gospodarce morskiej w 2022 roku: Z jednej strony był to rok bardzo trudny, ale z drugiej strony nie przeszkodziło nam to w realizacji inwestycji, które podjęliśmy jako rząd

Z jednej strony był to rok bardzo trudny, ale z drugiej strony nie przeszkodziło nam to w realizacji inwestycji, które jako rząd podjęliśmy wiele lat temu. Historycznym dniem był 17 września, kiedy odbyło się otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Udało się zrealizować tę inwestycję, chociaż pamiętamy, ile towarzyszyło jej ataków z wielu stron, ale także prób zablokowania, nie mówiąc już nawet o stronie rosyjskiej, która podjęła działania zmierzające do zablokowania całego przedsięwzięcia – powiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Ks. T. Kancelarczyk: Kierowanie wsparcia do osób słabych i małych jest darem ofiarnej miłości, który nas ubogaca

Dzisiaj mamy szansę, aby odkrywać Pana w tych, którzy są mali i słabi. Ten czas dobrze wykorzystujemy, skoro podjęliśmy tyle inicjatyw świątecznych skierowanych do osób słabych i małych. Wiele inicjatyw pięknie się rozwija. Nie możemy powiedzieć, że nie mamy miejsca w swoim sercu. To jest dar ofiarnej miłości, który jest konieczny. On nas ubogaca – powiedział ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.