fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski o tarczy antyinflacyjnej: Musimy mieć na uwadze, że w długiej perspektywie to gospodarka jako gospodarka powinna radzić sobie z inflacją

Jakiekolwiek działania, które są wprowadzane, muszą być obliczone na długi okres. Nie mogą być tylko i wyłącznie krótkoterminowe, uwzględniając jedynie bieżącą sytuację. Jeżeli zwracamy uwagę na to, co dzieje się obecnie w Polsce, czyli na obawy związane z pandemią, to gospodarka – dostosowując się do sytuacji na rynku – jest najlepszym remedium na inflację (…). Musimy mieć na uwadze, że w długiej perspektywie to gospodarka jako gospodarka powinna radzić sobie z inflacją – powiedział Sławomir Horbaczewski, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Rząd przedstawił założenia tarczy antyinflacyjnej, która ma być lekarstwem w walce z rosnącą inflacją.

– Jakiekolwiek działania, które są wprowadzane, muszą być obliczone na długi okres. Nie mogą być tylko i wyłącznie krótkoterminowe, uwzględniając jedynie bieżącą sytuację. Jeżeli zwracamy uwagę na to, co dzieje się obecnie w Polsce, czyli na obawy związane z pandemią, to gospodarka – dostosowując się do sytuacji na rynku – jest najlepszym remedium na inflację. To, że inflacja rzeczywiście jest najwyższa w ujęciu nominalnym od ponad 20 lat, jest swego rodzaju charakterystyczną cechą dla cykli koniunkturalnych w gospodarce – mówił Sławomir Horbaczewski.

– Musimy mieć na uwadze, że w długiej perspektywie to gospodarka jako gospodarka powinna radzić sobie z inflacją. Rząd podejmuje szereg działań o charakterze osłonowo-regulacyjnym. One mają na celu osłabienie skutków wzrostu cen nośników energii oraz żywności. Wzrost cen tychże nośników jest odczuwalny w każdym obszarze gospodarki – dodał ekonomista.

Wartość tarczy antyinflacyjnej szacowana jest na 10 mld zł.

– Rozwiązania zawarte w tarczy antyinflacyjnej muszą uwzględniać to, co się aktualnie dzieje. Sytuacja jest inna w różnych branżach, bo inaczej odczuły one skutki pandemii – oznajmił gość Radia Maryja.

Pozostaje pytanie, jaki wpływ na inflację mają zasiłki socjalne i inne pakiety stymulacyjne.

– Pakiety stymulacyjne nie będą pobudzały inflacji. Inflacja jest naturalnym zjawiskiem na tym etapie wzrostu gospodarki, na którym się znaleźliśmy. Kwestią do dyskusji pozostaje to, czy cykl podwyżek stóp procentowych powinien być wolniejszy czy szybszy – podsumował Sławomir Horbaczewski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Sławomira Horbaczewskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl