Tegoroczny Wielki Tydzień wierni będą przeżywać inaczej niż zwykle

W związku z pandemią wyludniły się nie tylko ulice, ale opustoszały także kościoły. Po raz pierwszy od czasu wojny nie będziemy mogli wspólnie celebrować Liturgii Paschalnej. Księża biskupi zachęcają, by ten czas przeżyć jeszcze bardziej duchowo i wspólnie z rodziną włączyć się w modlitwę poprzez transmisje telewizyjne oraz internetowe.

Sekretarz Episkopatu: Tegoroczny Wielki Tydzień szczególną zachętą do wiary i nadziei

Wielki Tydzień, który rozpoczęliśmy, jest w obecnej sytuacji epidemii szczególną zachętą do ożywienia naszej nadziei i zaufania Bogu. To najważniejszy tydzień w roku, w którym przeżywamy najistotniejsze prawdy wiary. Zachęcam wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w tym czasie – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski ks. bp Artur Miziński.

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Wielki Post, epidemia i czas kwarantanny to szansa, żeby uzmysłowić sobie, kto jest Stwórcą świata i do kogo idziemy

Wielki Post oraz epidemia, czas kwarantanny jest szansą, żeby uzmysłowić sobie, kto jest władcą świata, kto jest Stwórcą świata i do kogo idziemy. I że jest to ta pierwsza prawda zawarta w pierwszym przykazaniu. Fundamentalna, jeżeli bierzemy pod uwagę nasze życie i rozumienie celu naszego życia – powiedział prof. Mieczysław Ryba, historyk, w sobotnim felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Ks. kard. S. Dziwisz: Czuwajmy na modlitwie, bądźmy myślą i sercem przy Jezusie Chrystusie

Czuwajmy na modlitwie, bądźmy myślą i sercem przy Jezusie Chrystusie, wychodzącym naprzeciw cierpieniu i śmierci, by mocą swego zmartwychwstania wyprowadzić nas z krainy śmierci i wprowadzić do królestwa życia swego i naszego Ojca Niebieskiego – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Niedziela Palmowa na Wawelu: „Chrystus vincit, Chrystus regnat, Christus imperat!”

Dzisiaj, w Niedzielę Palmową, słuchając Ewangelii Mateusza o uroczystym mesjańskim wjeździe Jezusa do Jerozolimy, a potem o Jego męczeńskiej śmierci, śpiewamy: „Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!” – mówił ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową w katedrze na Wawelu.

Trwa akcja „Zaadoptuj Medyka i Chorego”

Celem akcji „Zaadoptuj Medyka i Chorego” jest wsparcie duchowe personelu medycznego i pacjentów. Inicjatywa polega na podjęciu codziennej modlitwy w intencji jednej osoby i jej rodziny. Może to być „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” czy „Pod Twoją obronę”. Organizatorzy akcji zauważają, że to właśnie medycy są na pierwszej linii frontu w walce z pandemią koronawirusa.

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Umieranie, które 15 lat temu dokonało się na oczach całego świata, było zatrzymaniem całego procesu banalizacji śmierci

Osobisty lekarz Jana Pawła II Renato Buzzonetti stwierdził śmierć o godz. 21.37. Umieranie, które dokonało się 15 lat temu na oczach całego świata, ta niezwykła w dziejach świata śmierć publiczna była zatrzymaniem całego procesu banalizacji śmierci. To była prawdziwa ars moriendi (sztuka umierania). Tak umierali patriarchowie, tak umierali bohaterowie średniowiecza, tak umierali wielcy święci. Ta ars moriendi do dziś dodaje nam sił. Dodaje nam sił i odwagi do życia, dlatego warto do niej wracać – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk i wykładowca WSKSiM w Toruniu, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.