Podzielona opozycja

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, nawołuje do utworzenia wspólnej listy opozycji. Jego propozycja nie budzi jednak entuzjazmu. Przed wyborami Polskie Stronnictwo Ludowe skłania się do współpracy z Polską 2050 i postrzega Lewicę jako partnera dla Platformy.

Marszałek Senatu w ogniu pytań

Senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zajmie się dziś po południu wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Tomasza Grodzkiego. Uchylenia immunitetu domaga się Prokuratura Regionalna w Szczecinie. W grudniu 2022 roku skierowała ponowny wniosek w tej sprawie.

Bez porozumienia ws. embarga na rosyjską ropę

Unia Europejska wciąż nie doszła do porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Główny postulat, czyli embargo na ropę, budzi wątpliwości Węgier. Dziś prezydent RP Andrzej Duda i premier RP Mateusz Morawiecki będą namawiać węgierską prezydent, która składa wizytę w Polsce, do zmiany polityki.

Wsparcie dla Ukraińców

Ruszyła wypłata 500 plus dla obywateli Ukrainy, przybywających do Polski w związku z działaniami wojennymi. Ukraińcy, którzy po 24 lutego znaleźli się w Polsce, występują o 500 plus. Do 12 maja złożyli przeszło 445 tys. wniosków, które dotyczą ok. 691 tys. dzieci.

Hybrydowy wóz konny wraca na trasę do Morskiego Oka

Po ubiegłorocznych testach hybrydowego wozu konnego ze wspomaganiem elektrycznym i wprowadzeniu koniecznych poprawek, pojazd od czerwca ponownie będzie testowany na trasie do Morskiego Oka. Jeżeli się sprawdzi, to wszystkie tradycyjne wozy służące do transportu turystów nad słynne tatrzańskie jezioro, zastąpią pojazdy hybrydowe.

[TYLKO U NAS] P. Uściński: Polska w perspektywie najbliższych lat powinna zyskiwać na arenie międzynarodowej raczej przyjaciół

Nasza obecność w Unii Europejskiej nie jest usłana różami i pewnie taka nie będzie. Nie ma jednak powodu do paniki, że w przyszłości będzie bardzo źle. Obecna sytuacja międzynarodowa jest bardzo trudna i skomplikowana, natomiast cały świat i społeczeństwa widzą, jak Polska ma dużo racji i broni słusznych spraw – podkreślił Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii, podczas „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

Test bezstronności sędziego

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, mówi, że obóz władzy jest blisko porozumienia w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Solidarna Polska za zagrożenie uważa obecny kształt tzw. testu bezstronności sędziego.

Min. P. Czarnek dla „Naszego Dziennika”: Przewodniczący R. Proksa mówi, że priorytetem państwa są ukraińskie dzieci w polskich szkołach. To skrajnie nieuczciwa wypowiedź. Wystarczy spojrzeć na kierunki polityki oświatowej i ogrom działań resortu

Myślę, że pan przewodniczący Ryszard Proksa nie jest w stanie wytłumaczyć związkowcom, dlaczego nauczycielska „Solidarność” odrzuciła tak dobrą propozycję zmiany statusu zawodowego nauczyciela. Stąd te ich nerwowe ruchy i wywiad w „Naszym Dzienniku” – mówi prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.