W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego

Minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, powiedział, że w ciągu najbliższych trzech lat w Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego. Szef resortu mówił dziś o tym w Warszawie na konferencji dotyczącej utworzenia Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. W wydarzeniu uczestniczył również prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

„Wojenna odyseja Antka Srebrnego – Bitwa o Monte Cassino”. Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało wystawę plenerową dla najmłodszych

79 lat temu, w maju 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa przełamali zacięty niemiecki opór. Zdobyli klasztor na Monte Cassino, otwierając sprzymierzonym wojskom drogę na Rzym. Aby upamiętnić rocznicę tego zwycięstwa, Ministerstwo Sprawiedliwości prezentuje wystawę plenerową przy Al. Ujazdowskich 11.

Środy z profilaktyką NFZ: karmienie piersią

Karmienie piersią jest tematem kolejnej „Środy z Profilaktyką”, przypadającej 31 maja w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 26 maja do 1 czerwca trwa Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. „Karmiąc piersią, zapewniasz dziecku najlepsze warunki rozwoju. To bezcenny dar, który możesz podarować już od pierwszych chwil życia” – wskazuje NFZ.

Walka ze złotymi algami

Na śluzie w Sławięcicach w woj. opolskim rozpoczęto natlenianie wody. Ma ono ograniczyć rozwój tzw. złotej algi. W akcję zaangażowane są służby wojewody opolskiego, straży pożarnej, wojska i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Światowy Dzień bez Tytoniu

Uzależnienie od nikotyny to choroba – podkreślili specjaliści z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia bez Tytoniu. Blisko 60 procent palaczy jest silnie uzależnionych i wymaga profesjonalnego wsparcia, aby zerwać z nałogiem.

Od północy zacznie obowiązywać zamknięcie ruchu towarowego na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od czwartku zamyka ruch towarowy na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji. Ruch graniczny zostanie zawieszony dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep – w tym naczep – oraz zespołów pojazdów.

Wicemin. M. Gróbarczyk o walce ze złotymi algami w Kanale Gliwickim: Robimy wszystko, żeby przeciwdziałać toksynie, która jest wydzielana przez algi

Zadania podjęło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Chodzi o zdiagnozowanie i znalezienie przyczyny śnięcia ryb, które mieliśmy w zeszłym roku. Mam nadzieję, że badania doprowadzą do znalezienia antidotum, chociaż na tak dużych akwenach z doświadczenia – nawet osobistego – wiem, że jest to niezwykle trudne, ale robimy wszystko, żeby przeciwdziałać toksynie, która jest wydzielana przez algi. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu – które odbędzie się w przyszłym miesiącu – zaprezentowana zostanie ustawa o rewitalizacji Odry. Ona kompleksowo i bardzo szeroko rozwiązuje wszelkiego rodzaju problemy dotyczące jakości wody – powiedział wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.