[FELIETON] Kościół w Niemczech – spustoszona winnica

Niemiecka Droga Synodalna, odcinek 528. 40 spośród 56 księży biskupów wezwało Papieża do zrewidowania nauki Kościoła nt. homoseksualizmu. W myśl synodalnej koncepcji należy usunąć czyny homoseksualne z katalogu grzechów głównych przeciw czystości, a także dopuścić homoseksualne osoby do święceń kapłańskich. Przegłosowano też m.in absurdalne twierdzenie, że „wierność Kościołowi katolickiemu nie może być mierzona osobistą formą życia, zwłaszcza orientacją seksualną lub tożsamością płciową”.

Ks. bp P. Turzyński: Przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w Szwajcarii oddaliśmy pod opiekę Maryi Polskę i Polaków – gdziekolwiek mieszkają

Udaliśmy się do obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Tam oddaliśmy pod Jej opiekę Polskę całą i Polaków, gdziekolwiek mieszkają. To bardzo piękny i wzruszający moment – powiedział portalowi polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. bp Piotr Turzyński, który w miniony weekend przewodniczył Ogólnoszwajcarskiej Pielgrzymce Polonii na Wielką Przełęcz Świętego Bernarda.

[TYLKO U NAS] O. M. Jabłoński OFMCap o swojej posłudze w RŚA: Dla tych ludzi ważne jest to, żeby zatrzymać się, porozmawiać, usiąść przy ognisku, powygłupiać się z dziećmi. To jest fundament do tego, żeby głosić Chrystusa

Dla tych ludzi jest ważne to, żeby zatrzymać się, porozmawiać, usiąść przy ognisku, powygłupiać się z dziećmi, zapytać, jak praca na polu, kto się urodził, kto umarł. I wtedy słyszysz: „Ojcze, wiesz co? Zaczynasz nas rozumieć – mieć czas”. To jest fundament do tego, żeby głosić Chrystusa – mówił o. Maciej Jabłoński OFMCap, misjonarz posługujący w Republice Środkowoafrykańskiej. Jest proboszczem, medykiem, a także przybranym ojcem dla 120 sierot.

[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Zwróćmy uwagę, jak często Kościół staje się przedmiotem ataków i jak łatwo ukierunkować nienawiść w stosunku do Kościoła

Przedstawiciel stały Ojca Świętego przy ONZ zaprezentował kilka lat temu raport, w którym według opracowania Stolicy Apostolskiej 150 tysięcy chrześcijan ginie za wiarę w ciągu roku, czyli co trzy minuty ktoś ginie za wiarę. Zwróćmy uwagę, jak często Kościół staje się przedmiotem ataków i jak łatwo ukierunkować złość czy nienawiść w stosunku do Kościoła – mówił w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

[TYLKO U NAS] Ks. Infułat Stanisław Jeż: Widać jak parafie łączą Polaków za granicą. Tam, gdzie pojawia się kapłan, tam odnajdują się nasi rodacy

Ksiądz Infułat Stanisław Jeż pochodzi z diecezji tarnowskiej. Po przyjęciu święceń kapłańskich i prawie trzyletniej posłudze duszpasterskiej w parafii w Pleśnej ks. bp Jerzy Ablewicz, biskup tarnowski, zaproponował mu oraz kilku innym księżom wyjazd na misje do Konga. Młody kapłan zgodził się na tę propozycję. Posługiwał w stolicy kraju – Brazzaville oraz bardziej odległych terenach. Jednak po latach owocnej pracy musiał z przyczyn zdrowotnych zrezygnować ze służby na Czarnym Lądzie. Z Konga przedostał się do Francji, gdzie podjął pracę w organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Po śmierci ks. prałata Zbigniewa Bernackiego, rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji, 19 stycznia 1986 roku jego obowiązki oficjalnie przejął młody jeszcze ks. Stanisław Jeż. Rektorem był przez 29 lat, do 2015 roku.

Europejska Pielgrzymka Młodzieży

Tysiące młodych ludzi z całej Europy jest w drodze do Santiago de Composteli, gdzie w środę rozpocznie się Europejska Pielgrzymka Młodzieży.  Organizowana jest ona zawsze podczas Świętego Roku Kompostelańskiego. Pierwotnie miała odbyć się roku temu, ale z powodu pandemii została przełożona na obecny. W pielgrzymce weźmie udział ok. 12 tys. osób.