Jezus z Medinaceli na ulicach Madrytu

Tysiące osób wzięło udział w procesji z figurą Jezusa z Medinaceli. Przez kilkanaście godzin ulice Madrytu przypominały Wielki Tydzień. Procesja odbyła się z okazji 80. rocznicy powrotu Jezusa z Medinaceli z wygnania podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Rzym: Dobiegła końca XIV Kapituła Generalna Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny

W dniach od 8 do 29 września odbyła się w Rzymie XIV Kapituła Generalna Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Przez trzy tygodnie 38 reprezentantów prowincji z całego świata (Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Polski, Brazylii, Chile, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Indonezji i Madagaskaru) debatowało o ważnych dla zgromadzenia sprawach dotyczących misji, duszpasterstwa rodzin i formacji powołań. Jedną z nich była restrukturyzacja prowincji w obu Amerykach, które zostaną połączone pod wodzą jednego prowincjała tworzącego zarząd wraz z asystentami-delegatami w poszczególnych krajach. Ponadto tematem rozmów była realizacja życia wspólnotowego współbraci w różnych krajach oraz realizacja posłannictwa zgromadzenia w poszczególnych regionach świata.

Madryt: zakończył się Krajowy Kongres Misyjny

W Madrycie zakończył się Krajowy Kongres Misyjny. Podczas obrad zajęto się m.in. sytuacją hiszpańskich misjonarzy, nowymi powołaniami oraz rosnącą liczbą misjonarzy świeckich. Kongres odbył się w ramach przygotowań do nadzwyczajnego miesiąca misyjnego, który rozpocznie się pierwszego października bieżącego roku.

Episkopat Hiszpanii o imigrantach

Likwidacji ośrodków zatrzymania dla cudzoziemców, usunięcia ostrych drutów kolczastych z muru granicznego w Ceucie i Melilli oraz obrony imigrantów przed nieregularnościami w administracji – domagają się hiszpańscy biskupi. Dokument „Nie chodzi tylko o migrantów” (No se trata solo de migrantes) został przedstawiony w siedzibie Episkopatu w Madrycie.

W Hiszpanii spotkają się przewodniczący episkopatów Europy

W Santiago de Compostela w Hiszpanii od 3 do 6 października odbędzie się doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Obradom będzie współprzewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wiceprzewodniczący CCEE. Temat spotkania to: „Europa – czas przebudzenia? Znaki nadziei”.