Rośnie liczba kapłanów w Afryce i w Azji

Centralne Biuro Statystyki Kościoła poddało analizie zmieniającą się liczbę kapłanów na świecie pomiędzy 2013 a 2018 rokiem. Obecnie jest ich 414 tys., co oznacza, że nastąpił niewielki spadek – o 0,3 procent. W uwzględnianym okresie zostało wyświęconych 43 tys. prezbiterów, połowa z nich na kontynencie afrykańskim i azjatyckim.

Belgię połączyła adoracja Najświętszego Sakramentu

W Belgii dobiegł końca Festiwal Venite adoremus. Jest to akcja duszpasterska, która proponuje nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu przez ostatnich 11 dni i nocy roku kościelnego. Inicjatywa ta zrodziła się w 2007 r. i początkowo obejmowała jedynie trzy parafie. Dziś są w nią zaangażowane wszystkie belgijskie diecezje.

W Anglii chrześcijanie schodzą do podziemia

Chrześcijanie spotykający się w ukryciu to nie tylko historyczna ciekawostka z czasów starożytnego Rzymu, ale rzeczywistość angielskich kościołów XXI wieku. Coraz więcej wspólnot na Wyspach decyduje się na nielegalne nabożeństwa i świadome łamanie zasad lockdownu.

Polacy wspierają wiernych z Górskiego Karabachu

Trwa exodus Ormian z Górskiego Karabachu. Sytuacja uchodźców, którzy chronią się w Armenii jest dramatyczna. W wyniku konfliktu zbrojnego utracili dobytek całego życia i potrzebują pilnej pomocy. Zbliżająca się zima może być dla nich czasem pogłębiającej się katastrofy humanitarnej.

Biskupi apelują o ochronę życia nienarodzonych na Ukrainie. Od 1991 r. zamordowano tam 30 mln dzieci

100. rocznica wprowadzenia w Rosji Sowieckiej powszechnego prawa do tzw. aborcji, stała się dla rzymskokatolickich biskupów Ukrainy okazją do przypomnienia wiernym i politykom o obowiązku ochrony życia od chwili jego poczęcia. Niegodziwe prawo uchwalone w czasach radzieckich, nigdy nie zostało zmienione w niepodległej już Ukrainie. Od 1991 r. zamordowano w tym kraju około 30 mln nienarodzonych dzieci.

[TYLKO U NAS] Ks. Kan. D. Białkowski o sytuacji chrześcijan w Turcji: Jako ksiądz w Turcji nie mogę wyjść na ulice w koloratce

Jako ksiądz w Turcji nie mogę wyjść na ulice w koloratce, nie mogę w żaden sposób się ogłaszać i robić jakiejkolwiek akcji ewangelizacyjnej. Mogę otworzyć kościół i czekać, aż wierni przyjdą, by móc otworzyć kościół, muszę wcześniej poinformować policję – mówi ks. kanonik Dariusz Białkowski, proboszcz parafii św. Heleny w Izmirze podczas rozmowy dla TV Trwam.

Hiszpania: Dzień Kościoła Diecezjalnego

„Dzięki twojej pomocy jesteśmy tym, czym jesteśmy. Z tobą jesteśmy wielką rodziną” (Somos lo que tú nos ayudas a ser. Somos una gran familia contigo) – pod takim hasłem w Hiszpanii trwa Dzień Kościoła Diecezjalnego. Jego celem jest zachęcenie wiernych do większej odpowiedzialności za życie parafialne.

[TYLKO U NAS] Ks. bp M. Gucwa posługujący w RŚA: Katolicy, muzułmanie, protestanci, zwykli ludzie są ofiarami tego, co się dzieje między grupami zbrojnymi

Katolicy, muzułmanie, protestanci, zwykli ludzie są ofiarami tego, co się dzieje między grupami zbrojnymi. Obecnie w Bouar, gdzie posługuję, muzułmanów jest ok. 10 proc. i spotykamy się w ramach platformy międzywyznaniowej, czyli kiedy jest święto katolickie przychodzą niektórzy muzułmanie, a kiedy jest święto muzułmańskie zapraszani są niektórzy katolicy – mówił ks. bp Mirosław Gucwa, ordynariusz diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, w środowym programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja.  

[NASZ TEMAT] Pierwsze misyjne kroki na Kubie

Kuba to miejsce, które kojarzy się z białymi karaibskimi plażami i przepięknymi koralowymi wysepkami. Turyści pewnie dopiszą jeszcze do tej listy światowej klasy zabytki wpisane na listę UNESCO. Jednak wbrew pozorom jest to kraj misyjny. Od dwóch lat właśnie w tym kraju przebywa polska misjonarka wspólnoty Domów Serca, Aleksandra Mielewczyk. Jak sama powiedziała w rozmowie z portalem Radia Maryja – Poświęciłam 22 lata na mój własny rozwój, edukacje, rozrywkę… Przyszedł czas, żeby poświecić czas Bogu i innym.