Odpowiadać na wyzwania czasu, ale nie ulegać presji świata

Wobec dużej liczby zakonów we Francji potrzebny jest organ taki jak Konferencja Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich i Męskich Francji (CORREF), aby mówiły wspólnym głosem wobec Kościoła i władz państwowych – powiedział portalowi Polskifr.fr pracujący we Francji ks. Krzysztof Hermanowicz SAC, członek Biura Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich i Męskich Francji. 2 lutego będziemy obchodzić Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

S. Maria z Paray-le-Monial: Żyjemy w kulturze jednorazówek

Kryzys powołań kapłańskich i zakonnych wynika między innymi z kryzysu rodziny, małżeństwa, nieumiejętności zaangażowania się w coś na 100 proc. Żyjemy w kulturze jednorazówek. To nie pomaga młodym osobom w podjęciu decyzji – powiedziała portalowi Polskifr.fr s. Maria Kasprzak SSCJ ze wspólnoty z Paray-le-Monial, słynnego francuskiego miasteczka, będącego miejscem objawień Bożego Serca. 2 lutego przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Mozambik udręczony brutalnymi atakami dżihadystów

„Nie istnieją ofiary pierwszej ani drugiej kategorii. Nie da się załagodzić sytuacji tylko przy pomocy wojska. Ważnym jest, aby dać młodym ludziom nadzieję. W przeciwnym razie będą kuszeni do zasilenia oddziałów dżihadystów” – tak brzmi oświadczenie ks. bp. Juliasse Ferreira Sandramo, biskupa diecezji Pemba, znajdującej się na obszarze prowincji Cabo Delgado w północnej części Mozambiku. Kraj, pomimo znacznej poprawy w ostatnim czasie, nadal jest zdestabilizowany przez działania islamskich rebeliantów.

Ks. Kard. W. J. Eijk: Mimo iż kultura hiperindywidualizmu pozostaje silna, w pewnym momencie dojdzie do kresu. Kreatywna mniejszość ma szansę odpowiedzieć na aktualne potrzeby, jest w stanie być ziarnem i zaczynem kultury

Kreatywna mniejszość ma szansę odpowiedzieć na aktualne potrzeby, jest w stanie być ziarnem i zaczynem kultury (…).  Oczywiście mówimy o trudnej kulturze hiperindywidualizmu, która czyni prawie niemożliwym głoszenie wiary masom, wielkim grupom ludzi. Mamy małe grupy chrześcijan i oni nie poddają się wpływowi kultury, a więc potrafią myśleć we własny sposób i nie postępować za opiniami większości. Te małe grupy stają się coraz silniejsze z roku na rok, a więc jestem pełen nadziei. Mimo iż kultura hiperindywidualizmu pozostaje silna, w pewnym momencie dojdzie do kresu. Ważne jest, aby katolicka mniejszość była na to przygotowana – wskazał ks. kard. Willem Jacobus Eijk, metropolita Utrechtu, prymas Niderlandów, w „Rozmowach niedokończonych” emitowanych w TV Trwam i Radiu Maryja.

Polak nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe

Nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe został Polak, ks. Janusz Urbańczyk. Ojciec Święty Franciszek mianował go w czwartek również arcybiskupem tytularnym Voli. Dotychczas kapłan pełnił urząd stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu.

Ks. kard. R. Sarah o deklaracji „Fiducia supplicans”: Nie sprzeciwiamy się papieżowi Franciszkowi, ale herezji, która poważnie podważa Kościół

Ks. kard. Robert Sarah, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 6 stycznia podzielił się refleksją nt. deklaracji „Fiducia supplicans”. „Nie sprzeciwiamy się papieżowi Franciszkowi, ale stanowczo i radykalnie sprzeciwiamy się herezji, która poważnie osłabia Kościół, Ciało Chrystusa, ponieważ jest sprzeczna z wiarą katolicką i Tradycją” – zaznaczył duchowny.