redemptor.pl

Brazylia: 80 tys. mężczyzn pielgrzymowało do sanktuarium Matki Bożej z Aparecidy 

Pod koniec lutego ponad 80 tys. mężczyzn przybyło do brazylijskiej Aparecidy w ramach szesnastej edycji pielgrzymki mężczyzn codziennie odmawiających różaniec. To największa grupa pątnicza, jaka przybywa corocznie do tego sanktuarium.

Wspólna modlitwa różańcowa mężczyzn została zainicjowana w 1936 r. w mieście Itabi, w stanie Sergipe usytuowanym w północno-wschodnim regionie Brazylii. Stało się to, gdy pod koniec odbywających się misji ludowych kapucyn, o. Peregrino, zachęcił mężczyzn, aby wspólnie odmawiali różaniec.

Z biegiem czasu pobożność różańcowa rozprzestrzeniła się po całej Brazylii. Aktualnie „Różaniec Mężczyzn” (Terço dos Homens) stał się ruchem narodowym, któremu z ramienia episkopatu towarzyszy ks. abp Gil Antônio Moreira, ordynariusz archidiecezji Juiz de Fora w stanie Minas Gerais. Glayson Lozer, sekretarz generalny Różańca Mężczyzn w Brazylii, ocenia, że w tej wielkiej rodzinie maryjnej uczestniczy ponad milion mężczyzn.

Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło hasło „Różaniec Mężczyzn: celebrować Słowo Boże w Domu Matki”! Natomiast mottem były słowa psalmisty „Twoje Słowo jest światłem na mojej ścieżce” (Ps. 119). W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział ponad 80 tysięcy mężczyzn przybyłych z różnych regionów tego kraju (którego terytorium jest 28 razy większe od Polski).

Podczas pobytu w Aparecidzie mężczyźni mieli wiele wspólnych momentów modlitewnych, takich jak: nocna adoracja Najświętszego Sakramentu, celebracja Mszy świętej, konferencje ascetyczne, procesje, czy też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Ze względu na tak liczną obecność większość pielgrzymów modliła się poza bazyliką, ponieważ świątynia może pomieścić 30 tysięcy osób.

W kwietniu ubiegłego roku parlament brazylijski uchwalił prawo (nr. 14.558), na podstawie którego został ustanowiony Narodowy Dzień Różańca Mężczyzn i jest on obchodzony 8 września, w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień, w którym mężczyźni z miasta Itabi w 1936 r. zainicjowali wspólną modlitwę różańcową.

***

Cudowna figurka Matki Bożej z Aparecida została znaleziona w rzece Paraíba do Sul w 1717 r. Trzech rybaków łowiło ryby. Po kilku nieskutecznych próbach zarzucili swe sieci w miejscu zwanym Porto Itaguaçu. Zgodnie z tradycją jeden z nich wyciągnął w swej sieci figurkę Matki Bożej, ale bez głowy. Zarzucił je jeszcze raz i tym razem wyciągnął głowę, a następnie złowili wielkie mnóstwo ryb. Zostało to uznane za cud i nabożeństwo maryjne zaczęło się rozprzestrzeniać na całą Brazylię. Niektórzy z pielgrzymów po modlitwie przed figurką składali świadectwa o otrzymanych łaskach, uzdrowieniach i nawróceniu, co przyciągnęło następne rzesze wierzących.

W 1930 r. Matka Boża z Aparecida została ogłoszona Patronką Brazylii, a samo sanktuarium jest od 1894 r. pod opieką Zgromadzenia Redemptorystów z Prowincji São Paulo.

 

Ks. Zdzisław Malczewski TChr/vaticannews.va/redemptor.pl

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl