Trwa rosyjska agresja na Ukrainę

W wyniku rosyjskich ostrzałów w miejscowościach obwodu donieckiego zginęło ostatniej doby 10 osób, w tym dwoje dzieci. Rosjanie wciąż okupują Mariupol i Wołnowache, stąd niemożliwe jest zweryfikowanie danych o osobach poszkodowanych w tych miastach.

Parlament Europejski za sankcjami wobec byłego niemieckiego kanclerza, jeżeli nadal będzie współpracował z Kremlem

Jeśli były kanclerz Niemiec, Gerhard Schroeder, nadal będzie pracował dla rosyjskich firm, Unia Europejska powinna nałożyć na niego sankcje – domaga się Parlament Europejski. Za projektem rezolucji opowiedzieli się nawet brukselscy działacze niemieckiej SPD – poinformowały dziś niemieckie media.

Doradca R. Erdogana: Zmiana stanowiska w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO tylko po spełnieniu naszych oczekiwań

Doradca tureckiego prezydenta, Ibrahim Kalin, powiedział w środę w rozmowach z przedstawicielami Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA, że zmiana stanowiska Ankary w sprawie przyjęcia krajów nordyckich do NATO będzie możliwa tylko wtedy, gdy spełnione będą oczekiwania Turcji.

Straż graniczna Ukrainy: Rosja utrzymuje wojska w przygranicznych regionach, aby wiązać siły ukraińskie

Rosja utrzymuje swoje zgrupowania wojskowe w rejonach (powiatach) obwodów briańskiego i kurskiego w pobliżu granicy z Ukrainą, aby wiązać w ten sposób nasze siły; wróg organizuje też prowokacje i ostrzeliwuje przygraniczne ukraińskie miejscowości – poinformował w środę rzecznik straży granicznej Ukrainy, Andrij Demczenko.

Finlandia i Szwecja zdecydowały o wejściu do NATO

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO, czyli największego na świecie sojuszu obronnego. Uroczystość odbyła się w głównej siedzibie Sojuszu w Brukseli. Ambasadorzy obu krajów złożyli dokumenty na ręce sekretarza generalnego Paktu Północnoatlantyckiego, Jensa Stoltenberga.

A. Łukaszenka podpisał zmiany w Kodeksie karnym – za próbę „działań terrorystycznych” grozi kara śmierci

Alaksandr Łukaszenka podpisał nowelizację białoruskiego Kodeksu karnego, która przewiduje, że „usiłowanie przeprowadzenia aktu terrorystycznego” jest zagrożone karą śmierci. Niezależny portal „Nasza Niwa” zwrócił uwagę, że na Białorusi zarzuty związane w ten lub inny sposób z „terroryzmem” ma wielu więźniów politycznych.