Bez porozumienia ws. embarga na rosyjską ropę

Unia Europejska wciąż nie doszła do porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Główny postulat, czyli embargo na ropę, budzi wątpliwości Węgier. Dziś prezydent RP Andrzej Duda i premier RP Mateusz Morawiecki będą namawiać węgierską prezydent, która składa wizytę w Polsce, do zmiany polityki.

Wsparcie dla Ukraińców

Ruszyła wypłata 500 plus dla obywateli Ukrainy, przybywających do Polski w związku z działaniami wojennymi. Ukraińcy, którzy po 24 lutego znaleźli się w Polsce, występują o 500 plus. Do 12 maja złożyli przeszło 445 tys. wniosków, które dotyczą ok. 691 tys. dzieci.

Min. P. Czarnek dla „Naszego Dziennika”: Przewodniczący R. Proksa mówi, że priorytetem państwa są ukraińskie dzieci w polskich szkołach. To skrajnie nieuczciwa wypowiedź. Wystarczy spojrzeć na kierunki polityki oświatowej i ogrom działań resortu

Myślę, że pan przewodniczący Ryszard Proksa nie jest w stanie wytłumaczyć związkowcom, dlaczego nauczycielska „Solidarność” odrzuciła tak dobrą propozycję zmiany statusu zawodowego nauczyciela. Stąd te ich nerwowe ruchy i wywiad w „Naszym Dzienniku” – mówi prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

J. Wojciechowski: Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przekazał, że Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Komisarz wziął udział w Warszawie w spotkaniu z ministrami rolnictwa Polski, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych.

Ks. bp K. Zadarko dla CNA: Nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia z Unii Europejskiej i innych państw dla Polski, która przyjęła blisko 3,4 mln uchodźców z Ukrainy

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia z Unii Europejskiej i innych państw dla Polski, która przyjęła blisko 3,4 mln uchodźców z Ukrainy – powiedział w rozmowie z amerykańską agencją CNA ks. bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. Zaznaczył, że trzeba stworzyć dla nich systemową i długofalową pomoc.