Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr do młodzieży: Św. Janowi Pawłowi II zawdzięczacie to, że jesteście Polakami w wolnej Polsce

Św. Janowi Pawłowi II zawdzięczacie to, że jesteście Polakami w wolnej Polsce. Macie możliwość życia, będąc Polakami w zjednoczonej Europie. Macie też możliwość – jeżeli zechcecie się nad tym zastanowić – poczucia dumy z przynależności do Kościoła katolickiego – mówił do młodzieży ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, wykładowca akademicki, w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam.

Ks. abp M. Jędraszewski w 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II: Wysławiamy Boga za jego życie i posługiwanie

Wracamy raz jeszcze do testamentu, jaki nam pozostawił, ciągle ważnego, zawsze aktualnego, nieustannie będącego wyzwaniem dla nas – „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” – drzwi Jego królestwa dla waszego dobra i dobra całego świata – mówił ks. abp Marek Jędraszewski w 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża w czasie Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

Ks. kard. S. Dziwisz: Słowa św. Jana Pawła II brzmią dziś z nową, potężną siłą

To pokrzepiająca i bardzo wzruszająca świadomość, jak wiele jest osób, które mimo prób zagłuszania jego głosu, wciąż pragną go słuchać. Sądzę, że dziś jego wołanie „Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”, zabrzmiałoby z nową, potężną siłą – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim i serwisem Vatican News wieloletni sekretarz św. Jan Pawła II, ks. kard. Stanisław Dziwisz, w 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża.

Para Prezydencka w Watykanie uczci 45. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama wezmą dziś udział w Watykanie w uroczystościach związanych z 45. rocznicą wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Metropolita krakowski został wybrany 16 października 1978 r. i przybrał imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał 26 lat. W tym czasie ogłosił m.in. 14 encyklik, 14 adhortacji i 11 konstytucji apostolskich.

Ambasador A. Kwiatkowski w Watykanie: Jesteśmy zobowiązani, by wypełniać testament św. Jana Pawła II

„Dzisiaj jesteśmy w sposób szczególny zobowiązani do tego, by wypełniać testament myśli świętego Jana Pawła II” – powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Adam Kwiatkowski, w przypadającą dziś 45. rocznicę wyboru papieża Polaka. „To niesamowite jak aktualne są jego słowa” – dodał.

Stypendyści Fundacji Jana Pawła II w Watykanie: Jego postać inspiruje

Postać Papieża z Polski jest dla nas inspiracją, pobyt w Watykanie pozwolił nam poznać swoją tożsamość i pogłębić wiarę – podkreślali stypendyści Fundacji Jana Pawła II i studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, noszącego jego imię, którzy w czwartek, Mszą św. przy grobie świętego, zakończyli pielgrzymkę do Rzymu.

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Święty Jan Paweł II mówił o tym, że patrząc na totalitaryzmy, można odnieść wrażenie, że zło, które wywołują, ma charakter absolutny. Papież pokazał jednak, że miarą wyznaczenia zła jest odkupienie Chrystusa

Święty Jan Paweł II pokazywał na tle totalitaryzmów prowokujących do myśli, że zło jest wszechmocne i absolutne. Ojciec Święty ukazał, że tak nie jest. Pokazał, że miarą wyznaczenia zła jest odkupienie Chrystusa (…). Święty Jan Paweł II głosił własną koncepcję pokoju, która nie była próbą równowagi militarnej, rozstrzygania konfliktów na płaszczyźnie politycznej, ale była przede wszystkim koncepcją budowania pokoju opartego o poszanowanie praw człowieka i wychowywania formacji przebiegającej przez ludzkie serca, sumienia, rodzinę – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, wykładowca akademicki, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Ks. abp J. Guzdek podczas Mszy św. w Watykanie: Św. Jan Paweł II ukazał na nowo, że chrześcijaństwo jest piękne i fascynujące w świecie, który przekonywał, że ludzkość wyrosła już z potrzeby Boga, Chrystusa i wiary   

Trzecia grupa polskich księży biskupów składających wizytę ad limina apostolorum uczestniczyła dziś w Eucharystii przy grobie św. Jana Pawła II. Msza Św. w bazylice watykańskiej sprawowana była w przeddzień wspomnienia liturgicznego Papieża w 43. rocznicę inauguracji jego pontyfikatu.