fot. PAP/Tytus Żmijewski

Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr do młodzieży: Św. Janowi Pawłowi II zawdzięczacie to, że jesteście Polakami w wolnej Polsce

Św. Janowi Pawłowi II zawdzięczacie to, że jesteście Polakami w wolnej Polsce. Macie możliwość życia, będąc Polakami w zjednoczonej Europie. Macie też możliwość – jeżeli zechcecie się nad tym zastanowić – poczucia dumy z przynależności do Kościoła katolickiego – mówił do młodzieży ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, wykładowca akademicki, w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam.

W poniedziałek, 16 października, obchodziliśmy 45. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W wielu miejscach w Polsce i na świecie dziękowano za dar św. Jana Pawła II.

https://twitter.com/ArchKrakowska/status/1711356911088464092

– W Polsce był postacią drugoplanową, usuniętą w cień wielkiego Prymasa Tysiąclecia, błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Próbowano rozgrywać te dwie postacie, dwie wielkości, stawiając je w opozycji, konfrontacji. Wiemy, że to się nie udało – Karol Wojtyła ustąpił całkowicie miejsca prymasowi Wyszyńskiemu. Nie dokonywał żadnej konfrontacji, walki o popularność. (…) Była to jednocześnie postać, która w przestrzeni politycznej w Polsce dała się zauważyć w sposób bardzo wyrazisty. Karol Wojtyła nie szedł na jakąś radykalną konfrontację z systemem komunistycznym, ale w sytuacjach węzłowych pokazywał niezwykłą stanowczość – zwracał uwagę ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Zdaniem gościa programu przełomowym momentem w konfrontacji z komunistami była walka ks. bp. Karola Wojtyły o budowę kościoła w Nowej Hucie.

– Komuniści przekonali się wtedy, że biskup, który mógł wydawać się bardziej nowoczesnym, obytym z Zachodem, więc może bardziej uległym wobec różnych tendencji i trendów politycznych, okazał się w sytuacjach kluczowych postacią bezkompromisową. Jego walka o kościół w Nowej Hucie stała się czymś, co musiało uzmysłowić komunistom, że mają do czynienia z następcą „księcia niezłomnego”, jakim był kardynał Adam Sapieha; że to jest nowy „książę niezłomny”, który absolutnie nie ustąpi pola w walce z systemem komunistycznym – akcentował wykładowca akademicki.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz, zwracając się do młodzieży, podkreślał zasługi św. Jana Pawła II dla współczesnej Polski. To jemu – zdaniem etyka – zawdzięczamy wolność.

– Zawdzięczacie mu to, że jesteście Polakami w wolnej Polsce. Macie możliwość życia, będąc Polakami w zjednoczonej Europie. Macie też możliwość – jeżeli zechcecie się nad tym zastanowić – poczucia dumy z przynależności do Kościoła katolickiego. W każdym z tych aspektów Jan Paweł II odegrał niezwykłą rolę – mówił do młodzieży chrystusowiec.  

– Jemu zawdzięczamy wyzwolenie Polski, realne wyzwolenie z systemu komunistycznego. To jest papież, który niewątpliwie zerwał żelazną kurtynę, zburzył mur dzielący Europę i Polskę. (…) Kiedy dzisiaj możemy przeżywać naszą polskość w wolnej Polsce, a zarazem w zjednoczonej Europie, to zawdzięczamy to bezpośrednio i w sposób najbardziej dogłębny św. Janowi Pawłowi II. Nie takim czy innym paktom dotyczącym NATO, Unii Europejskiej, traktatom lizbońskim czy jakimkolwiek innym, tylko Janowi Pawłowi II, jego wizji zarówno Polski, jak i Europy – kontynuował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Gość programu przypomniał również, że św. Jan Paweł II był niestrudzonym obrońcą prawa do życia ludzkiego od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci, co wyraził w sposób dobitny w swojej encyklice Evangelium Vitae.

– Prostota św. Jana Pawła II była na wskroś ewangeliczną prostotą, która pozwalała mu oglądać świat oczami Boga. (…) Musimy mieć świadomość tego, że nasz Papież był po prostu postacią genialną. (…) Papież angażował się w troskę o dobro wspólne, w etykę życia społecznego, dając świadectwo prawdzie o człowieku – tzn. zabezpieczając transcendentny charakter osoby ludzkiej. Co to znaczy dzisiaj? To znaczy, że trzeba bronić podmiotowości człowieka, poczynając od pierwszego fundamentalnego zadania, jakim jest obrona prawa do życia ludzkiego od momentu poczęcia – powiedział etyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl