fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] O. A Laskosz CSsR: Jan Paweł II jest w niebie, jest świętym i jest to dla nas wezwanie, że idąc śladami św. Jana Pawła II, winniśmy stawać się z dnia na dzień także świętymi

Przypada dzisiaj 7. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Jest to dla osób wierzących szczególny znak, że Jan Paweł II jest w niebie, jest świętym i jest to dla nas wezwanie, że idąc śladami św. Jana Pawła II, winniśmy stawać się z dnia na dzień także świętymi. Chcemy o tym pamiętać i chcemy też pamiętać o tym, że Kościół daje nam szczególną łaskę. Stolica Apostolska przypisuje dziś dla Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odpust zupełny pod zwyczajnymi warunkami, oczywiście w stanie łaski uświęcającej i wyzbycia się wszelkich grzechów – mówił o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.  

Mija 7 lat od kanonizacji św. Jana Pawła II. Papież był dla wielu Polaków, ale także osób innej narodowości, przykładem żywej modlitwy i wiary w świętość.

– Przypada dzisiaj 7. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Jest to dla osób wierzących szczególny znak, że Jan Paweł II jest w niebie, jest świętym i jest to dla nas wezwanie, że idąc śladami św. Jana Pawła II, winniśmy stawać się z dnia na dzień także świętymi. Chcemy o tym pamiętać i chcemy też pamiętać o tym, że Kościół daje nam szczególną łaskę. Stolica Apostolska przypisuje dziś dla Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odpust zupełny pod zwyczajnymi warunkami, oczywiście w stanie łaski uświęcającej i wyzbycia się wszelkich grzechów. Piękne jest to, że również ci, którzy nie mogą być dzisiaj w sanktuarium, mogą łączyć się z nami duchowo i także uzyskać odpust zupełny. Przypominam, że tę szczególną łaskę można ofiarować za siebie bądź za zmarłą osobę. Niech to będzie dla nas wezwanie, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Św. Jan Paweł II na pewno dzisiaj będzie z nieba wypraszał poszczególne łaski każdemu, kto będzie modlił się do Pana Boga za jego wstawiennictwem – powiedział kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

– Zapraszamy zwłaszcza na Mszę św. w godzinach: 7.00, 12.00 i 18.00. Pięknie się składa, bo wtorek to dzień papieski. Są trzy nowenny ku czci św. Jana Pawła II. Dziękujemy wszystkim, którzy piszą podziękowania i wiele łask Bożych wyprosili sobie za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, ale próśb jest bardzo wiele. Trzeba pamiętać, że św. Jan Paweł II jest patronem rodzin, a tym bardziej dzisiaj rodzina ma być święta. Świętość jest nam w rodzinie bardzo potrzebna. Ojciec, matka, dzieci – wszyscy wezwani są do świętości i niech to będzie dzień wyjątkowy dla nas wszystkich. Św. Jan Paweł II wskazał nam Przykazania Boże, sakramenty święte, a świętość na pewno będzie uzyskana – wskazał o. Andrzej Laskosz CSsR.

Wraz z majem rozpoczynają się nabożeństwa majowe, które będą odbywały się także w toruńskim sanktuarium.

– W sanktuarium już niebawem – pierwszego maja – rozpoczynamy o godz. 17.30 nabożeństwa Litanią Loretańską, czyli wezwaniem Matki Najświętszej. Modlitwa „Pod Twoją obronę” również towarzyszyła będzie nam przez 30 dni i czytanie, które będzie przypominało nam o wielkim, wyjątkowym (już można powiedzieć, bo data jest wyznaczona) błogosławionym Prymasie Tysiąclecia, ks. kard. Stefanie Wyszyńskim. Będziemy chcieli sobie przypomnieć, jak bardzo trzeba nam kochać Boga, kochać Kościół katolicki i kochać Ojczyznę. To właśnie Prymas Tysiąclecia będzie nam towarzyszył, będzie nam wskazywał, że nie ma czegoś piękniejszego niż trwać przy Panu Bogu i przy Matce Najświętszej – podkreślił gość Radia Maryja.

Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński wskazuje nam z Nieba, by budować ludzkie życie na Matce Bożej, z pomocą Maryi.

– Pięknie się składa, że chcemy po raz pierwszy przeprowadzić 30-dniowe rekolekcje według Litanii Loretańskiej dla małżonków i ich rodzin. Przez 30 dni o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. dla małżonków. Jest to również zachęta do tego, by wzbudzić w sobie jeszcze większe pragnienie miłości małżeńskiej. Wierzymy, że Matka Boża będzie w sposób wyjątkowy rodziny oraz małżonków prowadziła drogą do świętości. W maju oddajemy się Matce Bożej, chcemy się Jej pokłonić, u Niej szukać pomocy, ratunku. Kto trwa przy Maryi, ten na pewno zwycięża. Można się stać wielkim człowiekiem, trwając przy Matce Bożej, a Ona zawsze poprowadzi nas do Jezusa i to jest dla nas najważniejszy i najcenniejszy dar. Maryja prowadzi nas do Jezusa – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Niebawem przypada 5. rocznica konsekracji sanktuarium. Pamiętajmy, że Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II ma specjalną misję.

– 18 maja będziemy przeżywać 5. rocznicę poświęcenia naszej świątyni. Jest to wyjątkowy kościół, sanktuarium Rodziny Radia Maryja i jest to dzień, kiedy będziemy wspominać św. Jana Pawła II. W tym dniu będzie przypadała 101. rocznica urodzin Papieża. Wierzymy, że św. Jan Paweł II będzie nam wypraszał potrzebne łaski zwłaszcza tym, którzy szukają u niego pomocy. Chcemy zaprosić wszystkich, którzy pragną tworzyć wspaniałą wspólnotę, jaką jest [Bractwo św. Jana Pawła II], poznawać jego dziedzictwo, poznawać to wszystko, co on nam zostawił, by przekazywać to kolejnym pokoleniom. (…) Konsekracja naszej świątyni, która odbyła się 5 lat temu i to, co dzisiaj jest pięknie uformowane, to jest przede wszystkim modlitwa, która nam towarzyszy w tym wyjątkowym miejscu. Św. Jan Paweł II mówił często, że pierwszym zadaniem papieża jest modlitwa i my chcemy naśladować Ojca Świętego, dlatego wiele nabożeństw, inicjatyw, by ukazać człowiekowi, że modlitwa musi być na pierwszym miejscu. Toruńskie sanktuarium jest patriotyczne. Wiemy, że św. Jan Paweł II kochał Ojczyznę, zawsze się do niej przyznawał. Chcemy pokazywać, że Polska ma piękną historię i trzeba być zawsze dumnym z tego, że się jest Polakiem i że Polacy zawsze byli wierni Bogu, Kościołowi katolickiemu i kochali Matkę Najświętszą. Nadal chcemy, by kolejne pokolenia to czyniły. Niech ten moment i wyjątkowy dzień będzie dla nas umocnieniem – podsumował kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

radiomaryja.pl

drukuj