Rzym: Uroczyste dziękczynienie za kanonizacje

Wieczorem obędzie procesja, w której przez centrum Rzymu będzie niesiony wizerunek Matki Bożej z Niegowici, obrazy nowych świętych, relikwie Jana Pawła II i innych świętych.

Trwają ostatnie przygotowania do uroczystego dziękczynienia, które rozpocznie się o  godz.19.00 w kościele polskim św. Stanisława,  gdzie wielokrotnie był Jan Paweł II jako biskup i kardynał. Kościół ten osobiście odwiedzi papież Franciszek w dniu 4 maja, odprawi Mszę św. i spotka się z Polakami. Z tego kościoła wieczorem 27 kwietnia wyruszy obraz Matki Bożej Wniebowziętej w asyście wizerunków św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII namalowanych w mieście Vicenza, które zostaną poświęcone w dniu kanonizacji na Placu św. Piotra. Przed rozpoczęciem procesji w kościele polskim odmówione zostaną tajemnice światła różańca świętego, potem wierni z pieśniami i modlitwą różańcową przejdą ulicami centrum Rzymu do Bazyliki s. Nicola in Carcere, gdzie rozpocznie się Msza św.

Podczas procesji będą niesione serduszka, jakie złożyły polskie i włoskie dzieci oraz rodziny, w trakcie przygotowań do kanonizacji, na nabożeństwach w różnych miejscach Polski i Włoch, min. w Rzymie, Neapolu i Kalabrii. Serca podpisane imionami, prośbami do św. Jana Pawła II upięte w specjalne rzędy będą niesione przed wizerunkiem Matki Bożej. Przed wejściem do bazyliki będą sypane płatki kwiatów przywiezione z polskiej ziemi. Podczas Mszy św. sprawowanej w języku włosko-polskim, w darach ofiarnych zostaną przyniesione, upieczone specjalnie na tą uroczystość chleby, które zostaną pobłogosławione po Komunii św. i uczestnicy będą mogli zabrać po kawałku do swoich domów.

W przesłaniu jednego ze świętych, którego bardzo czcił Jan Paweł II, św. Brata Alberta Chmielowskiego, znajdujemy słowa, które często mówił: „ Bądźcie dobrzy jak chleb, jeden dla drugiego ’’.

Na zakończenie Włosi zebrani w bazylice odśpiewają wraz z obecnymi tam Polakami pieśń Czarna Madonna. Przy tej pieśni zostanie przeniesiony obraz Matki Bożej i portrety świętych papieży do kaplicy bocznej i tam będzie można modlić się. Obraz pozostanie w kaplicy do poniedziałku do późnych godzin nocnych. 28 kwietnia o godz. 18.30 rozpocznie się różaniec i Msza święta. Po Mszy św. zostanie odprowadzony wizerunek do wyjściowych drzwi bazyliki. Obraz pojedzie w pielgrzymce dziękczynnej do innych miejsc gdzie wierni będą dziękować Matce Bożej za św. Jana Pawła II i  św. Jana XXIII.

Niedziela 27 kwietnia, godz. 19.00 kościół św. Stanisława w Rzymie via Botteghe Oscure nr 15 godz. 19 blisko Placu Weneckiego.

Procesja dotrze do bazyliki san Nocola in Carcere nr 46 około 19.45 gdzie rozpocznie się MSZA ŚWIĘTA DZIĘKCZYNNA.

Mszy Św. przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. Jarosław Cielecki, który pochodzi z parafii Niegowić, gdzie wikariuszem był ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Ksiądz Cielecki od wielu lat pracuje w Rzymie, współpracuje z polską i włoską prasą, radiem i telewizją, jest autorem książek, filmów. Wielokrotnie jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI wchodząc w skład Volo Papale.

Modlitwę różańcową przed Mszą Św. poprowadzi rektor kościoła polskiego, wieloletni współpracownik papieża Benedykta XVI, ks. prałat Antonio Silvestrelli.

Wiele duchowieństwa z Polski i księży pracujących poza granicami Ojczyzny zapowiedziało swój udział we wspólnej modlitwie.

RIRM

drukuj