fot. twitter.com

Zjednoczona Prawica promuje w Brukseli filmy o bohaterach polskiego Kościoła – Janie Pawle II i o. M. Kolbe

Europosłowie Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki i Beata Kempa zorganizowali we wtorek w PE w Brukseli projekcję filmów o Janie Pawle II i ojcu Maksymilianie Marii Kolbe. Jak podkreślają, to ważne, aby w Europie mówić o wielkim wkładzie chrześcijaństwa w jej rozwój.

„Celem tego wydarzenia jest przypomnienie o doniosłej, kluczowej roli chrześcijaństwa, a przede wszystkim Kościoła katolickiego, w historii Polski. Tak się złożyło, że ta historia, niezwykle burzliwa, miała jedną instytucję, która pozwoliła nam zachować ciągłość. To jest właśnie Kościół katolicki” – powiedział na konferencji prasowej przed projekcją szef delegacji PiS, współprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Ryszard Legutko.

Plakat zapraszający na projekcję filmów „Jan Paweł II w Małopolsce” i „Dwie Korony” o ojcu Kolbe zatytułowany został: „Tylko powiedz wszystkim – o bohaterach polskiego Kościoła”. Hasło to nawiązuje do głośnego filmu braci Sekielskich na temat pedofilii w kościele „Tylko nie mów nikomu”. Projekcję tego drugiego obrazu, również we wtorek, w Parlamencie Europejskich zorganizował lider Wiosny Robert Biedroń.

Zdaniem Beaty Kempy wyświetlenie tego filmu w PE to „kolejne uderzenie w Polskę” przez pokazanie patologii i działań, które powinny być karane, jako pełnego obrazu polskiego kościoła.

„Ci państwo mają na celu pokazanie, że wszystko to, co tam jest, to jest właśnie polski Kościół” – oceniła europosłanka.

Jak zaznaczyła, „Jan Paweł II w Małopolsce” i „Dwie Korony” to wspaniałe świadectwa, które pokazują wielką rolę Kościoła i chrześcijaństwa nie tylko w UE. Wskazała, że pokazanie tych filmów w PE jest potrzebne wobec „potężnej, kolejnej próby odebrania dobrego imienia Kościołowi katolickiemu i wielu chrześcijanom w Polsce, Europie i na świecie”.

„Tutaj w PE chcemy pokazać przykłady dwóch fantastycznych kapłanów, którzy wnieśli olbrzymi wkład w budowę chrześcijaństwa, a co za tym idzie korzeni UE” – mówiła Kempa.

Wtórował jej Patryk Jaki, który przekonywał, że w Parlamencie Europejskim należy przypominać o tym, jak wielki wkład ma chrześcijaństwo i Kościół w rozwój nie tylko Europy, ale i świata.

„Stosunkowo niedługo jestem w PE, ale widzę, że za każdym razem podczas dyskusji, które odbywają się w tym miejscu, szuka się pretekstu, aby uderzyć w Kościół, albo przedstawić chrześcijaństwo w krzywym zwierciadle” – powiedział.

Na projekcję filmów zaproszeni zostali m.in. franciszkanin z Niepokalanowa ojciec Andrzej Sąsiadek oraz dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II Agata Szuta.

„Cieszę się, że Europa usłyszy o moim współbracie o Maksymilianie. To jest osoba znana z tego, że oddała życie w Auschwitz, ale to jest osoba o wiele bardziej bogata, ponieważ stworzyła bardzo wiele dzieł, dzieł miłości i dzieł, które chciały zanieść Chrystusa całemu światu przez dobro. Dobrze, żeby o tym mówić, że są ludzie święci, których powinniśmy naśladować i przez to stawiać się lepsi” – przekonywał o. Andrzej Sąsiadek.

Dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II podkreślała, że ważne jest przypomnienie postaci papieża Polaka zwłaszcza w kontekście zbliżającej się 100. rocznicy jego urodzin.

„Chcielibyśmy mówić o nim nie tylko jako o osobie, ale o jego nauczaniu” – zaznaczyła Agata Szuta.

PAP

drukuj