Kraków: otworzono wystawę pt. ,,Karol Wojtyła Trentino”

W Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się” w Krakowie została otwarta wystawa ,,Karol Wojtyła Trentino”. Jest to wspólna praca Polaków z mieszkańcami Trentino, gdzie Jan Paweł II odpoczywał na łonie natury.

Wystawa ma na celu przypominanie papieskich wizyt na terytorium Autonomicznej Prowincji Trentino, gdzie Jan Paweł II odpoczywał i jeździł na nartach, a także przyrody regionu, jego kultury, tradycji, historii i folkloru.

– Myślę, że to, co było podkreślone w czasie przemówień to jest takie łączenie Włoch z Polską. W tym wypadku właśnie poprzez umiłowane góry Jana Pawła II – powiedział ks. prał. Jan Kabziński, prezes Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!”.

Ks. prał. Jan Kabziński w czasie uroczystości otwarcia wystawy przypomniał, że góry były wielką pasją Ojca Świętego, który każdą wolną chwilę starał się spędzać w otoczeniu przyrody, na szlakach i trasach narciarskich.

– Uderzyło mnie jedno, kiedy patrzyłem na niektóre zdjęcia Ojca Świętego – widziało się, że był szczęśliwy. Był szczęśliwy patrząc na góry, na śnieg na górach, na ludzi i to chyba jest najlepszą odpowiedzią na wartość tej wystawy – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Jan Paweł II – nazywany „miłośnikiem przyrody” pięciokrotnie odwiedził włoski region Trentino, wzbudzając w jego mieszkańcach wielkie emocje

– Święty Jan Paweł II pięciokrotnie odwiedził prowincję trydencką. Jego obecność była zaszczytem dla ziemi Trydentu, dla naszych gór – zaznaczył Tiziano Mellarini, asesor Autonomicznej Prowincji Trento.

Gór, po których Papież wędrował w każdej wolnej chwili.

– W 1979 r. w górach Marmolada na wysokości 3 tys. metrów, kiedy wszyscy odradzali Ojcu Świętemu wychodzenie na szczyt, ponieważ zbliżała się burza, Ojciec Święty wyszedł z hotelu i powiedział: ja w każdym razie idę – powiedział Maurizio Rossini z Trentino Marketing. 

Tak właśnie Papież Polak umiłował sobie przyrodę, a ta miłość stanowi dzisiaj centrum wystawy. Specjalnie z Włoch przywieziono materiały, które reprezentują region Trentino – świerkowe drewno, kamień oraz zdjęcia – świadectwo papieskich wizyt. Ekspozycja liczy 390 m kw. i powstała między innymi przy udziale rzemieślników z Trentino. Była przygotowywana przez cztery lata.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl