Kraków: pod Wawelem i na Błoniach kwitną łąki papieskie, przypominające o ŚDM 2016

Dwie łąki papieskie wyrosły w Krakowie z nasion poświęconych przez papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży 2016. Kolorowe skwery znajdują się pod Wawelem i na Błoniach.

Obie łąki (ta pod Wawelem – u zbiegu ulic Bernardyńskiej i św. Idziego oraz ta na Błoniach – przy zbiegu al. Focha z al. 3 Maja) posiano w kwietniu. W tej chwili już widać rezultaty siewu – trawa wyrosła, różnorodne kwiaty (ok. 50 gatunków) rozkwitły. Każda z łąk zajmuje powierzchnię ok. 6 arów.

Łąki mają przypominać o ŚDM2016 i są pomysłem Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie, któremu udało się wnieść nasiona do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich (przy ul. Franciszkańskiej) na ostatnie spotkanie Franciszka z organizatorami ŚDM.

Mieliśmy pewne trudności, ochrona była zaniepokojona, ale papież usłyszawszy o naszej inicjatywie chętnie nas przyjął i pobłogosławił nasiona” – wspominał w rozmowie z PAP dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Franciszkanin o. Jan Maria Szewek, zaproszony do udziału w sianiu łąk kwietnych, podkreślał, że obecny papież jest pierwszym w historii, który przyjął imię świętego z Asyżu.

Św. Franciszek z Asyżu wzywał rośliny, zwierzęta, planety do tego, aby chwaliły Pana, i był zdania, że ludzie i przyroda powinny się troszczyć o siebie” – mówił krakowski franciszkanin.

Przypomniał, że św. Franciszek chciał, żeby łąki rosły przy klasztorach i kościołach.

Św. Franciszek był prekursorem rezerwatu, ponieważ prosił braci, aby na obrzeżach uprawianych ogrodów pozostawiali nieuprawiane zagony, miedze, gdzie rośliny rosłyby bez ingerencji człowieka i chwaliły Pana Boga” – opisywał.

Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki, od 26 do 31 lipca i zgromadziły według organizatorów ponad 2 mln pielgrzymów. Polska była po raz drugi gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl