fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Kraków: Kończą się prace budowlane przy pomniku płk. R. Kuklińskiego

Prace budowlane przy pomniku płk. Ryszarda Kuklińskiego w centrum Krakowa mają się dzisiaj zakończyć. Ostateczny odbiór monumentu ma nastąpić 15 maja. Termin odsłonięcia pomnika nie jest na razie znany.

Budowa pomnika została sfinansowana z budżetu miasta oraz publicznej zbiórki. Plac udostępniła firma, która zarządza krakowską galerią handlową.

Pomnik wygląda imponująco i ma bogatą symbolikę – ocenił dr Jerzy Bukowski z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– Może szkoda trochę, że nie będzie tam samej postaci Kuklińskiego, który nie jest specjalnie znany, więc może byłoby dobrze, gdyby to był też pomnik trochę figuralny, ale ma on swoją piękną symbolikę. Pan prof. Czesław Dźwigaj i Krzysztof Lenartowicz, jego odtwórcy, postanowili, że będą chcieli symbolicznie pokazać walenie się Muru Berlińskiego, do którego doprowadziła ta samotna, patriotyczna misja i ratowanie świata przed III wojna światową przez Kuklińskiego oraz taki piękny łuk, którym mamy łączyć Wschód z Zachodem. To jest to podjęcie przez niego współpracy z NATO. On był zwany często „Pierwszym polskim oficerem w NATO” – powiedział dr Jerzy Bukowski.

Płk. Ryszard Kukliński pod ps. „Jack Strong” przekazywał amerykańskim służbom tajne, strategiczne informacje dotyczące Układu Warszawskiego. Po wykryciu jego działalności przez kontrwywiad, udał się z rodziną do USA. Władze PRL skazały płk. Ryszarda Kuklińskiego zaocznie na karę śmierci. Został zrehabilitowany dopiero w 2007 r. Prezydent Andrzej Duda mianował go pośmiertnie generałem brygady.

RIRM

drukuj