fot. pl.wikipedia.org

25 lat od beatyfikacji bł. Anieli Salawy

W Krakowie trwa dziś dziękczynienie za beatyfikację Anieli Salawy – służącej. Ćwierć wieku temu, 13 sierpnia 1991 roku, papież Jan Paweł II wyniósł ją do chwały ołtarzy jako błogosławioną.

W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie o godz. 09.00 ks. bp Damian Muskus odprawił Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Anieli Salawy. Jej relikwie spoczywają w tej świątyni, gdyż należała do III Zakonu św. Franciszka. W Kaplicy Męki w Bazylice oo. franciszkanów często odprawiała także Drogę Krzyżową.

Eucharystie dziękczynne są także sprawowane dziś w Parafii Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo pw. bł. Anieli Salawy w Krakowie. Pierwsza Msza św. odbyła się o godz. 07.00, następna zostanie odprawiona o godz. 18.00.

25 lat temu nasz Wielki Rodak – papież Jan Paweł II beatyfikował służącą Anielę Salawę na krakowskim Rynku Głównym.

Po tych uroczystości modlił się przy jej grobie znajdującym się w Kaplicy Męki Pańskiej u oo. franciszkanów. Następnie Ojciec Święty spotkał się w tym miejscu z rodzicami i rodzeństwem zamordowanych kilka dni wcześniej franciszkańskich misjonarzy o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka posługujących w Peru. Stamtąd wyruszył na Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie.

Dokładnie 25 lat po tych wydarzeniach historia w Krakowie zatoczyła koło – podczas niedawno zakończonych, drugich Światowych Dni Młodzieży w Polsce papież Franciszek również spotkał się przy grobie bł. Anieli Salawy z rodzeństwem, ale już Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników.

***

Aniela Salawa urodziła się 9 września 1881 r. w podkarpackiej wsi Siepraw. W czasie I wojny światowej służyła w szpitalach opiekując się rannymi żołnierzami, jeńcami wojennymi i chorymi dziećmi. Zarobione pieniądze rozdawała potrzebującym.

W 1992 roku, 70. rocznicę śmierci, została patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Wspomnienie liturgiczne bł. Anieli Salawy przypada 9 września.

RIRM/episkopat.pl

drukuj