Krakowskie dziękczynienie

W sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach odbyło się dziękczynienie za kanonizację św. księdza arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Uroczysta Msza święta odbyła się w piątą rocznicę kanonizacji Założyciela Zgromadzenia Franciszek Rodziny Maryi.

– Wielce radosna to chwila była wtedy w Rzymie, pięć lat temu, kiedy przybyliśmy do bazyliki i radowaliśmy się tym, że Ojciec Święty Benedykt XVI włączył swoją decyzją naszego patrona do grona świętych – wspomniał prof. Janusz Kawecki.

Święty ksiądz arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński urodził się 1822 roku na Wołyniu. W 1851 roku wstąpił do seminarium duchownego w Żytomierzu, święcenia kapłańskie przyjął w 1855 r. W tym samym roku otworzył schronisko dla sierot i bezdomnych w Petersburgu. W 1857 r. założył Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi, któremu powierzył opiekę nad ubogimi. W 1862 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim.

– Zygmunt Szczęsny Feliński jako arcybiskup Warszawy był wielkim świadkiem wiary i duszpasterskiej miłości w czasach bardzo trudnych dla narodu i Kościoła w Polsce. Dbał o duchowy wzrost, wiernych i pomagał ubogim i sierotom. Przed wybuchem Powstania Styczniowego ostrzegał przed niepotrzebnym rozlewem krwi. Jednak gdy powstanie się rozpoczęło i gdy nastąpiły represje odważnie stanął w obronie uciśnionych – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Uwięziony przez cara święty Feliński został zesłany do Jarosławia nad Wołgą, gdzie przebywał przez 20 lat. Nigdy już nie wrócił do swojej diecezji. Zmarł w Krakowie 17 września 1895 roku. Dla pani Elżbiety osoba księdza arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego jest bardzo bliska.

– Miałam to szczęście, że w tymże Zgromadzeniu była siostra mojej babci. To nie przypadek, że akurat zetknęłam się w Ostrowcu z tym Zgromadzeniem. Uczestniczyłam też w uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie – wspomniała Elżbieta Skoczewska.

Całe życie świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego składało się z heroicznych dowodów miłości i wierności Bogu, dlatego stał się on patronem na trudne czasy, czasy takie jak teraz.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl