fot. flickr.com

Kraków: Radni PiS przeciwni podwyżkom opłat za wywóz śmieci

Krakowscy radni Prawa i Sprawiedliwości nie zgadzają się na podwyżki opłat za wywóz śmieci. W piśmie do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego wnioskują o przeprowadzenie audytu zewnętrznego.

Mieszkańców Krakowa czekają nowe zasady obliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych. Zdaniem prezydenta Jacka Majchrowskiego podwyżki cen są nieuniknione, ponieważ wymuszają je nowe przepisy w sprawie gospodarowania odpadami regulowane przez prawo krajowe. Na podwyżki opłat za śmieci nie zgadzają się krakowscy radni Prawa i Sprawiedliwości.

– Nie zgadzamy się na tak radykalne podwyżki opłat. Szczególnie, gdy system ma być niesprawiedliwy – mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.

Pojawia się  kolejny problem. Gospodarstwa domowe zaniżają liczbę mieszkańców. Przez to opłaty, które wpływały do miasta, były o wiele niższe.

– Miasto musi znaleźć sposób, by te osoby, które produkują śmieci, a które z różnych powodów, również nieuczciwości, nie wykazują tego w swoich deklaracjach, aby one płaciły – zaznacza Michał Drewnicki.

W nowych przepisach miasto proponuje cztery metody, spośród których zostanie wybrana jedna. To metoda od gospodarstwa domowego, od osoby, od ilości zużytej wody oraz od powierzchni mieszkalnej. Rekomendowana przez władze miasta jest metoda od gospodarstwa domowego, w której miesięczne opłaty wyniosą w zabudowie jednorodzinnej 59 zł, a w zabudowie wielorodzinnej 49 zł. Ta metoda uderza w najuboższe rodziny – mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.

– My nie zgadzamy się na to, by osoby często najuboższe, najbiedniejsze, które tych środków mają najmniej, płaciły za te osoby, które z różnych powodów nie wykazują i nie płacą za wywóz śmieci – wskazuje Michał Drewnicki.

Radni przygotowali interpelację do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

– Wnioskujemy o to, aby przeprowadzić audyt zewnętrzny, to znaczy, by firma zewnętrzna przyjrzała się całemu systemowi poboru śmieci, odbierania śmieci, gospodarki odpadami i by dokonała przeglądu, gdzie można obniżyć koszty funkcjonowania systemu, by te podwyżki znowu nie uderzały mieszkańców po kieszeni – podkreśla Michał Drewnicki.

Cztery propozycje rozwiązań są poddawane konsultacjom. Projekty uchwał zostaną przedstawione Radzie Miasta Krakowa na sesji w marcu.

TV Trwam News

drukuj