fot. Archidiecezja Krakowska

Kraków: pożegnanie ks. Z. Sochackiego – proboszcza parafii na Wawelu

W katedrze na Wawelu rozpoczęły się w poniedziałek dwudniowe uroczystości pogrzebowe proboszcza parafii ks. prałata Zdzisława Sochackiego. „Twoje odejście do wieczności pogrążyło w żałobie nie tylko Twoją umiłowaną rodzinę, ale przede wszystkim umiłowaną przez Ciebie katedrę” – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Zmarły w czwartek ks. prałat Zdzisław Sochacki miał 67 lat. Proboszczem parafii archikatedralnej był od 2007 r.

W poniedziałek nastąpiła importa, czyli wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego do świątyni. W nieszporach żałobnych uczestniczyli kanonicy kapituły metropolitalnej, pracownicy katedry i wierni, m.in. uczniowie szkół, których patronką była św. Jadwiga. Obecny był także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Przy trumnie ustawiono biało-czarną fotografię ks. prałata Sochackiego, a na wieku ułożono stulę – symbol kapłaństwa, obok kielich i mszał. Katedrę wypełniły wieńce z białymi kwiatami, białe róże składali też podchodząc do trumny uczniowie.

„Z prawdziwym bólem żegnamy Cię na drogę do wieczności” – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. odprawionej po nieszporach.

„Wiedzieliśmy o Twojej chorobie, ale mimo wszystko śmierć Twoja zaskoczyła nas wszystkich. Twoje odejście do wieczności pogrążyło w żałobie nie tylko Twoją umiłowaną rodzinę, ale również – a może przede wszystkim – umiłowaną przez Ciebie katedrę” – podkreślił.

Były metropolita krakowski wskazał, że w smutku pogrożonych jest także wiele środowisk, które ceniły proboszcza katedry na Wawelu.

„Zapisałeś się jako gorliwy kapłan, odznaczający się wielką pracowitością i kapłańską postawą. Twoja troską o katedrę, do której po raz ostatni wszedłeś, to powód do wielkiej wdzięczności dla Ciebie. Twoje imię i twoją służbę katedrze zapisała już historia, zapisała jako wybitnego proboszcza i kustosza” – podkreślił.

Ks. Jacek Urban przypomniał w homilii życiorys ks. Zdzisława Sochackiego.

„Urodził się i wzrastał w Suchej Beskidzkiej. Rodzice jemu i braciom dali życie i wychowanie. Dom był bardzo katolicki i bardzo polski, patriotyczny” – mówił ks. Jacek Urban.

„Dom i kościół to miejsca, które mocno zaważyły na jego życiowej postawie” – podkreślił ks. Jacek Urban.

Przypomniał, że ks. Zdzisław Sochacki był wikariuszem dwóch parafii: Chrystusa Króla w Bielsku-Białej Leszczynach i parafii św. Rodziny w Zakopanem, a w 1989 roku został skierowany do pracy w Seminarium Duchownym jako prefekt i ekonom. W 2007 r. mianowany proboszczem katedry na Wawelu.

„Przybył tu z doświadczeniem duszpasterza, wychowawcy i ekonoma. Podjął obowiązki proboszcza po słynnym ks. inf. Januszu Bielańskim. Stanął przed kolejnym w swoim życiu trudnym zadaniem. Katedra na Wawelu jest parafią, ale jest też najważniejszym w Polsce pomnikiem historii. Ksiądz prałat podjął zadanie łącząc gorliwość duszpasterską z umiejętnościami administracyjnymi” – powiedział ks. Jacek Urban.

Dodał, że proboszcz niezwykle troszczył się o katedrę – jej wygląd, ale też stronę duchową. Kaplica Stefana Batorego stała się miejscem całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, a kaplica króla Jana Olbrachta miejscem nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, zaś w kaplicy ks. bp. Jana Konarskiego wierni zanoszą prośby i podziękowania za pośrednictwem św. Jana Pawła II.

„Stał się kustoszem grobu pary prezydenckiej: prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, poczynając od organizacji pogrzebu, a następnie przez ostatnich 11 lat przewodniczenie miesięcznicom smoleńskim, po troskę o nowy sarkofag” – mówił ks. Jacek Urban.

Ks. Jacek Urban wspomniał także o pracach konserwatorskich w katedrze m.in. spektakularnym odnowieniu grobów królewskich, które stały się wizytówką świątyni. Dodał, że ks. Sochacki snuł kolejne plany dotyczące m.in. remontu dwu kaplic i drewnianej wewnętrznej konstrukcji wieży Zegarowej.

„Najpierw powierzono mu pracę duszpasterską w parafiach, następnie pracę wychowawczą i administracyjną w seminarium, w końcu pracę w katedrze na Wawelu. Każda z nich bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Parafia – pierwsza po rodzinie szkoła wiary. Seminarium – źrenica oka każdego biskupa. Katedra na Wawelu – narodowo-kościelne sanktuarium. I trzeba powiedzieć, że ksiądz prałat proboszcz w tym pracach pozostawił trwałe ślady. Uczynił to z właściwą sobie żelazną konsekwencją” – zaznaczył ks. Jacek Urban.

We wtorek w południe w katedrze odprawiona zostanie Msza św. z obrzędem ostatniego pożegnania. Będzie jej przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Udział w pożegnaniu zmarłego kapłana zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Ks. prałat Zdzisław Sochacki spocznie w grobowcu kapitulnym na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl