Kraków: sarkofag, w którym spoczywa Piłsudski przeniesiony – po świętach remont krypty

Metalowy sarkofag, w którym znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego został w minioną środę wieczorem przeniesiony do pomieszczenia, gdzie stoi sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich. Pozostanie tam przez kilka miesięcy. W tym czasie krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów zostanie poddana pełnej konserwacji.

„Prace konserwatorskie, które rozpoczną się po Wielkanocy, obejmować będą wątki wapienne sklepienia oraz ścian krypty, jak również granitową posadzkę. Wystrój krypty wykonany na cześć marszałka Józefa Piłsudskiego – emblematy, tarcze, odznaki z metalu – zostały już wywieziony do pracowni konserwatorskiej” – powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Dodał, że znajdująca się w krypcie dotychczasowa instalacja elektryczna i teletechniczna, czyli kamery, urządzenia alarmowe i monitorujące zostaną wymienione na nowe.

Sarkofag marszałka Józefa Piłsudskiego został zbadany pod kątem stanu technicznego i na tej podstawie powstanie program konserwatorski, który pozwoli na powstrzymanie destrukcji mosiężnych blach oraz ozdobnych nitów.

„Nie będziemy ingerować w trumnę, w której znajduje się zabalsamowane ciało marszałka Józefa Piłsudskiego” – mówił ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Prace w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów mają potrwać do końca czerwca. Będę sfinansowane z środków SKOZK i parafii.

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. Został pochowany w krypcie św. Leonarda na Wawelu, a w czerwcu 1937, na polecenie metropolity krakowskiego ks. abpa Adama Stefana Sapiehy trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Miedziany sarkofag, w którym złożona jest trumna ze szczątkami Józefa Piłsudskiego, przypomina swoją bryłą prostą żołnierską trumnę. Jedyną ozdobę stanowią okalające go pasy z rytmicznie nabitych guzów.

W ramach tzw. projektów kluczowych SKOZK konserwacji mają zostać poddane sarkofagi 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych w Katedrze na Wawelu. Parafia archikatedralna otrzyma na ten cel ponad 3,1 mln zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, a łączna wartość tego projektu to 3,8 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl