Kraków: śmierć zarażonego świńską grypą; 7 chorych w szpitalu

W Krakowie zmarł mężczyzna, u którego zdiagnozowano świńską grypę. Najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną zgonu była zaawansowana choroba hematologiczna. Lekarze czekają na wyniki sekcji zwłok.

W Krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim przebywa aktualnie 7 osób, które zaraziły się wirusem AH1N1.  Szczep wykryto także u mieszkanki Olsztyna.

Epidemiolog Zbigniew Hałat zwraca uwagę, że wirus zabija osoby, które są chore na serce bądź układ oddechowy. Ekspert podkreśla, że szanse na ich przeżycie zwiększają aparaty wspomagające oddychanie. Z tym jest jednak w polskich szpitalach jest problem.

­- Należy mobilizować ministerstwo zdrowia, żeby wyposażało szpitale w systemy do wspomagania oddychania. Mianowicie, śmierć następuje w wyniku nadmiernej reakcji układu odpornościowego, i pacjent po prostu się dusi, nie może oddychać. Dlatego taki awaryjny aparat do wspomagania oddychania jest potrzebny – i to w kilku egzemplarzach w ważniejszych szpitalach, o których każdy, kto wozi pacjentów powinien wiedzieć – podkreśla specjalista.

W obwodzie Kaliningradzkim, a także na Ukrainie ogłoszono epidemię grypy. U naszych północno wschodnich sąsiadów zmarła 1 osoba, a 72 zaraziły się świńską grypą. Na Ukrainie w związku z powikłaniami wywołanymi przez grypę zmarło już 155 osób. Zamknięto wszystkie szkoły.

Szczyt zachorowań jeszcze przed nami, przypada on zazwyczaj na marzec. Pamiętajmy, że ryzyko zarażenia zmniejsza częste mycie dłoni, na których to przenosimy bakterie i wirusy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl