Producent Marek Czunkiewicz opuszcza Telewizję Polską

Marek Czunkiewicz nie jest już producentem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Portal wirtualnemedia.pl podał, że Telewizja Polska rozwiązała z nim umowę o pracę za porozumieniem stron.

Umowa została rozwiązana po tym, jak Marek Czunkiewicz wysłał do rosyjskiego ministerstwa kultury pismo z przeprosinami ws. wywiadu w TVP info.

W ubiegłą środę, podczas rozmowy z rosyjskim ministrem kultury Władimirem Medinskim o zdemontowaniu pomnika radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie, red. Maria Przełomiec podkreśliła, że gen. był odpowiedzialny za śmierć jej dziadka.

Producent Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w liście do rosyjskiego ministra wyraził ubolewanie za „ludzkie słabości” dziennikarki. TVP odcięło się od listu, podkreślając, że nie jest to oficjalne stanowisko.

Poseł Wojciech Skurkiewicz z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu mówi, że reakcja producenta programu, który przeprosił za słowa prawdy, wpisuje się w narrację zakłamywania historii.

­ – To smutne, mam nadzieję, że ta sytuacja więcej się nie powtórzy. My jako naród, jako Polacy nie powinniśmy absolutnie zakłamywać rzeczywistości. Powinniśmy być dumni ze swojej historii, ale powinniśmy tę historię też przedstawiać innym. Nie dziwmy się później, że w wielu krajach media mówią o „polskich obozach śmierci” z okresu II wojny światowej. Takie właśnie zachowania pokazują, że, niestety, sami też do tego dopuszczamy – komentuje polityk.

Gen. Iwan Czernichowski dowodził akcją rozbrajania oddziałów Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Doprowadziło to do prawie całkowitej likwidacji AK na tamtych terenach.

RIRM

drukuj