Min. J. Szyszko: Boję się, że po podpisaniu CETA nastąpi napływ żywności genetycznie modyfikowanej bez jakiejkolwiek kontroli

O aktualnych problemach występujących i dyskutowanych w Polsce mówił dziś prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas audycji „Gość Poranka” na antenie TVP Info. Minister analizował, m.in. kwestię powodzi, oraz kontrowersje wokół handlowej umowy CETA między Polską a Kanadą.

W całej Polsce występują zalania terenów użytkowanych przez obywateli. Prof. Jan Szyszko twierdzi, że jako kraj nie jesteśmy gotowi na występowanie powodzi.

– Muszę powiedzieć, że jesteśmy bardzo słabo przygotowani do ewentualnych powodzi. Zaległości w zakresie infrastruktury przeciwpowodziowej są ogromne. To wymaga dużego dofinansowania. W tej chwili pracujemy nad prawem wodnym po to, by znaleźć możliwości finansowania, aby obywatele w rejonach, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo powodzi – czuli się bezpiecznie. Powodzi nie ma tam, gdzie nie ma człowieka, natomiast gdy człowiek wchodzi w tereny zalewowe to musi być przygotowany do tego, że taka powódź może nastąpić i w związku z tym trzeba przewidzieć działanie w zakresie inżynierii po to, by człowiek czuł się tam bezpiecznie – powiedział minister.

Gość TVP Info omówił także szanse i zagrożenia wynikające z możliwości podpisania umowy CETA – dokumentu o wolnym handlu wynegocjowanym przez Unię Europejską i Kanadę.

– Trwa dyskusja, sprawa jest bardzo istotna. Z jednej strony porozumienie między Kanadą a Polską ma wiele zalet – nie ulega to wątpliwości z punktu widzenia wolnego rynku i handlu. Są jednak także pewne wątpliwości. Ja mam bardzo krytyczny stosunek do tego, aby produkować żywność na bazie genetycznie modyfikowanych organizmów, tym bardziej, że w Polsce mamy żywność o wysokiej jakości i taka jest obecnie poszukiwana. Boję się, że po podpisaniu CETA nastąpi napływ żywności genetycznie modyfikowanej do Polski bez jakiejkolwiek kontroli – tłumaczył minister środowiska.

Obecnie Polacy nie mają możliwości sprawdzenia, która żywność jest GMO, a która nie. To powinno się zmienić – zaznaczył szef resortu.

– W Polsce mamy ogromne trudności ku temu, by wprowadzić chociażby napis, że jakiś produkt jest wytwarzany na bazie genetycznie modyfikowanych organizmów. Istnieje ogromne lobby, które uważa, że – o ile wprowadzimy zapis, że coś jest GMO – wprowadzamy nierówne możliwości dostępu do tej żywności i dyskryminujemy niektóre produkty. Ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że produkty GMO powinny być dobrze oznaczone – oznajmił rozmówca „Gościa poranka”.

Jan Szyszko podkreślił także znaczenie ratyfikowanego przez Parlament Europejski porozumienia klimatycznego uzgodnionego w Paryżu.

– Dzięki porozumieniu paryskiemu polski węgiel na wiele lat ma gwarancje, aby być bazą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dokument wyraźnie mówi, że wszyscy mają uczestniczyć w hamowaniu procesu wzrostu koncentracji  dwutlenku węgla w atmosferze, ale na podstawie własnych możliwości z poszanowaniem specyfiki poszczególnych państw z poszanowaniem interesów gospodarczych – zwrócił uwagę Jan Szyszko,  minister środowiska.

RIRM

             

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl