W. Waszczykowski: Rząd PO – PSL nie starał się o międzynarodową pomoc w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej

Rząd PO – PSL nie starał się o międzynarodową pomoc w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” powiedział, że w resorcie nie ma dokumentów potwierdzających, aby podejmowane były jakiekolwiek działania w tej sprawie.

Były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski miał w dniu katastrofy zakazać prac badawczych i prawnych w tym zakresie, uzasadniając decyzję tym, że sprawę przejęła Kancelaria Premiera Donalda Tuska.

Janusz Walentynowicz, syn Anny Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, podkreśla, że poprzedni rząd oszukiwał Polaków.

– Od samego początku, mimo że jeszcze nie byłem tego świadomy – dopiero później po kilkunastu miesiącach, kiedy na jaw zaczęły wychodzić różne kwestie – było tak, że cała władza opierała swoje rządzenie na przekłamywaniu rzeczywistości. Sprowadzało się to do oszukiwania Polaków, więc ta informacja zupełnie nie wywołała we mnie zdziwienia ani oburzenia – akcentuje Janusz Walentynowicz.

Ówczesna opozycja podejmowała za granicą starania mające na celu umiędzynarodowienie tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Spotykało się to z krytyką polityków partii rządzącej.

RIRM

drukuj