fot. wikipedia.org

Msza święta w Wilnie w intencji ofiar Katynia i Smoleńska

Z inicjatywy ambasady RP na Litwie w wileńskim kościele pod wezwaniem św. Rafała Archanioła została we wtorek odprawiona Msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Podczas liturgii ołtarz świątyni był przyozdobiony biało-czerwonymi kolorami i portretem pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich. W Eucharystii, którą odprawił ksiądz Mirosław Grabowski, proboszcz parafii Świętego Rafała Archanioła w Wilnie – i która była transmitowana w mediach społecznościowych – udział wzięło kilkaset osób.

Litwa o ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej pamiętała też 10 kwietnia, w 80. i 10. rocznicę wydarzeń.

Prezydent Gitanas Nauseda z małżonką w piątek modlił się za ofiary w Kaplicy Ostrobramskiej. Listy solidarności z Polską wystosowali prezydent, władze Sejmu, premier. W Wilnie przy ulicy Lecha Kaczyńskiego ustawiono flagi Litwy i Polski.

Msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej została odprawiona nieprzypadkowo w kościele św. Rafała Archanioła. W tym kościele przed laty odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej. Świątynia znajduje się w wileńskiej dzielnicy Śnipiszki, gdzie przed wojną stacjonowało około 15 polskich jednostek wojskowych, w tym m.in. I Pułk Piechoty Legionów.

PAP

drukuj