fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Mamy przykłady uwspółcześnionych postaw św. Maksymiliana Kolbe

Przykłady poświęcenia kapłanów, którzy np. oddają swój respirator, są uwspółcześnionymi postawami św. Maksymiliana Marii Kolbe. Tutaj nie ma przesady. Kiedy spoglądamy na sam fakt i motywacje tych działań, to ich przedmiotem jest oddanie życia za drugiego człowieka. U podstaw tej decyzji leży ostatecznie miłość Chrystusa – zauważył na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk i moralista.

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu w czasie Triduum Paschalnego, wierni, mimo planowanej Mszy św. na godzinę 7.00, przychodzili już po 5.30, żeby móc w niej uczestniczyć. Niektóre osoby przejechały kilkadziesiąt kilometrów. Ojcowie, widząc tęsknotę wiernych, przychodzili wcześniej i odprawiali Msze św. w kilku miejscach, aby było to bezpieczne. Kiedy pojawiały się kolejne osoby, Eucharystia ponownie była odprawiana.

– To wspaniałe rekolekcje, które Bóg sam nam zorganizował, rozpisując ten dramatyczny, acz piękny scenariusz. Mam nadzieję, że wyniesiemy z nich świadomość, że Msza św. jest darem. To nie jest coś, co nam się należy. Trzeba przełamać stereotyp, że przychodzimy, jak po swoje i bierzemy to, co nam się należy. W tym roku wielu z nas musiało zatęsknić za Eucharystią. Myślę, że to cenne doświadczenie. Kapłani zobaczyli skalę tych głodów i pragnień ludzi, którzy są powierzeni naszej trosce. My, kapłani musimy sobie uświadomić, że jesteśmy potrzebni w każdym czasie i to zapotrzebowanie proporcjonalnie wzrasta względem sytuacji, w której wzrasta zagrożenie, niepokój życia, niebezpieczeństwo. Trzeba Bogu za ten czas dziękować – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Etyk wskazał, że „mamy przykłady postaw heroicznych i ta cnota męstwa jest jednym z dwóch podstawowych sposobów odpowiedzi na obecną sytuację”.

– Modlitwa i męstwo to odpowiedzi na każdy dramat, każdą tragedię. To było bardzo czytelne w ubiegłym roku po pożarze Katedry Notre-Dame. To stało się też czytelne w tych tygodniach, miesiącach, które teraz przeżywamy, bo z jednej strony mamy ogromną skalę modlitwy, która wyraża się, i której świadectwa są materializowane poprzez media, a z drugiej, mamy przykłady męstwa heroicznego i inne, mniej spektakularne przykłady godne podkreślenia, które są bardzo konkretną odpowiedzią na tę sytuację – zauważył.

Mamy do czynienia z przykładami oddawania przez duchownych respiratorów innym ludziom, z bezpośrednią służbą, w której kapłani oddają życie za drugiego człowieka w imię miłości Chrystusa – kontynuował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– To przykłady, które są uwspółcześnionymi postawami św. Maksymiliana Marii Kolbe. Tutaj nie ma przesady, dlatego że, kiedy spoglądamy na sam fakt i motywacje, intencje tych działań, to ich przedmiotem jest oddanie życia za drugiego człowieka. U podstaw tej decyzji leży ostatecznie miłość Chrystusa, która przynagla ludzi do tego, że skoro Jezus oddał życie za mnie, ja jestem zobowiązany oddać to życie za drugiego człowieka. Mamy do czynienia z przykładami heroicznymi. Trzeba za to podziękować i traktować tych ludzi jako świadków naszych czasów – mówił gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z o. dr Tadeuszem Rydzykiem CSsR oraz ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl