By I, Kpalion, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2247495

Sejm ma zająć się projektem zakazującym zabijania dzieci nienarodzonych z przyczyn eugenicznych

Obywatelski projekt dot. zakazu zabijania dzieci nienarodzonych z przyczyn eugenicznych oraz projekt noweli Prawa łowieckiego, zakładający dopuszczenie dzieci do udziału w polowaniach – to niektóre z punktów obrad rozpoczynającego się w środę dwudniowego posiedzenia Sejmu.

Jak wynika ze wstępnego harmonogramu obrad, Sejm ma zacząć obrady w środę, o godz. 10, od przeprowadzenia II czytania rządowego projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt dotyczy zapewnienia kobietom w ciąży bezpłatnego dostępu do leków.

Posłowie przeprowadzą też pierwsze czytanie rządowego projektu noweli Kodeksu wyborczego oraz ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych, który dotyczy ujednolicenia definicji usługi pocztowej, stanowiącej podstawę ustawowego zwolnienia wyborców niepełnosprawnych, głosujących korespondencyjnie, z opłat pocztowych dot. przesyłek pakietów wyborczych oraz przesyłek kopert zwrotnych.

Sejm ma się też zająć obywatelskim projektem noweli Prawa łowieckiego. Główną i jedyną zmianą w dotychczasowych przepisach ma być dopuszczenie dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia do udziału w polowaniach, o ile ich rodzicie lub opiekunowie prawni wyrażą na to zgodę.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, ma to pozwolić na rozwój zainteresowań dzieci, czy wspólne spędzanie czasu. Ma to też zapewnić rodzicom i opiekunom dzieci realizację władzy rodzicielskiej, przejawiającej się w decydowaniu – zgodnie z własnym światopoglądem i zasadami etycznymi – „o zachęcaniu ich do aktywnego spędzania czasu i czerpaniu pozytywnych wzorców wywodzących się z domu rodzinnego”. Myśliwi zwracają uwagę, że zgodnie z obowiązującym prawem, polowanie z osobami poniżej 18. roku życia jest zabronione i kwalifikowane jest jako występek.

Posłowie mają zająć się też obywatelskim projektem ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”.

Projekt nowelizacji „Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” został złożony w Sejmie jesienią 2017 r. Obywatelskie projekty nie podlegają zasadzie dyskontynuacji w momencie zakończenia kadencji parlamentarnej, w której zostały złożone. Dlatego projekt „Zatrzymaj aborcję” może być rozpatrywany w obecnym Sejmie.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że prawo winno zapewnić ochronę życia człowieka od jego początku aż do naturalnej śmierci. Do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej została wskazana Kaja Urszula Godek, a jako osoba uprawniona do jej zastępowania Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Obowiązująca od 1993 r. „Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” zezwala na przeprowadzenie tzw. aborcji w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl