Rząd zabrał pieniądze repatriantom. Dostaną je imigranci

Ponad 1 mln 200 tys. zł z funduszu dla polskich repatriantów trafi na pomoc imigrantom z Afryki i Bliskiego Wschodu. Zgodę na przeniesienie środków wyraziła sejmowa Komisja Finansów Publicznych głosami PO na wniosek resortu finansów. Odrzucenia propozycji chciało PiS.

Pieniądze, zamiast na realizację powrotu do ojczyzny Polaków ze Wschodu, którzy od prawie roku apelują o to do rządu, zostaną wydane na utrzymanie cudzoziemców ubiegających się o status uchodźcy.

Poseł Barbara Bubula, uzasadniając odrzucenie tej propozycji podkreśliła, że imigranci i tak już dostają od państwa znacznie większą pomoc niż Polacy ze Wschodu.

– Od pięciu lat międli się w Sejmie ustawa o sprowadzeniu Polaków z terenów byłego Związku Sowieckiego – projekt śp. pana marszałka Płażyńskiego, który uzyskał ogromne poparcie społeczne i wiele podpisów. rząd przez te wszystkie lata blokował przyjęcie przez Sejm tej ustawy, pod takim argumentem, że nie ma pieniędzy. Tymczasem kolejny rok mamy sytuację, w której właśnie w tej rezerwie są niewykonane środki przeznaczone na pomoc taką ułomną, jaka już jest dla repatriantów, natomiast przesuwa się je rok w rok, w kierunku przekazania ich na pomoc dla tych ludzi, którzy mają status – zaznacza poseł Barbara Bubula.

NIK wskazuje, że czas oczekiwania na powrót repatriantów do ojczyzny może wynosić nawet 16 lat. W ciągu ostatnich 14 lat do kraju repatriowano jedynie 5 tysięcy osób.

Tymczasem we wtorek w Brukseli szefowa MSW Teresa Piotrowska zagłosowała za rozlokowaniem w krajach unijnych imigrantów z Afryki. Już w przyszłym roku do Polski ma trafić ok. 5 tys. osób.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl