Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu – pierwsza i ostatnia; w 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów, przeciwko było 156, 23 wstrzymało się od głosu [zobacz jak głosowali posłowie]. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Od 1 marca 2018 r. do końca 2019 r. obowiązywać będzie katalog niedziel, w które zrobimy zakupy.

Natomiast od roku 2020 handel będzie zakazany poza niedzielami przedświątecznymi oraz ostatnimi niedzielami stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Poseł Janusz Śniadek, szef podkomisji, która zajmowała się projektem powiedział podczas III czytania ustawy: Po wielu latach spełniamy postulat „Solidarności”.

– Wzorem innych krajów Starej Europy ograniczenie handlu w niedzielę, także w Polsce, stanie się faktem. Chcę podkreślić również, że spełniony zostanie wreszcie wieloletni postulat „Solidarności”. „Solidarności”, która w tej izbie jest nieustannie brukana w ustach ludzi, którzy jeszcze niedawno niszczyli tę „Solidarność” w stopniu niespotykanym i powoływanie się dzisiaj przez nich na „Solidarność” jest zniewagą dla tej świętej dla wielu nazwy. Dojście do stanu docelowego, postulowanego przez wnioskodawców, będzie osiągnięte w sposób sugerowany w stanowisku rządu, tzn. etapowo – powiedział Janusz Śniadek.

Jak będą wyglądały te etapy? Od 1 marca przyszłego roku zakupy będziemy mogli zrobić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od początku 2019 roku zakaz handlu obejmie trzy pierwsze niedziele.

Początek 2020 roku to całkowity zakaz handlu, poza wyjątkami, które obejmą m. in. stacje benzynowe czy małe sklep, w których za ladą stanie sam właściciel.

Projekt trafi teraz do Senatu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl