fot. https://ipn.gov.pl/

Inwentarz archiwalny IPN w nowej odsłonie

W 25. rocznicę ustawy Sejmu o IPN, która stworzyła podstawę prawną do działalności pionu archiwalnego Instytutu, udostępniona została nowa wersja strony internetowej umożliwiającej korzystanie z inwentarza archiwalnego IPN.

Sejm 18 grudnia 1998 r. przyjął ustawę o IPN, która stworzyła podstawę prawną do działalności pionu archiwalnego Instytutu. Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej z 18 marca 2010 r. nałożyła na IPN obowiązek opublikowania inwentarza archiwalnego zapewniającego opis zasobu na poziomie jednostek archiwalnych według ustalonej struktury i zakresu danych. Od tego czasu wykaz był systematycznie uzupełniany.

„25 lat temu polski parlament zdecydował o tym, aby zbiory archiwalne wytworzone przez komunistyczną bezpieką trafiły do naukowców i badaczy, ale przede wszystkim do ofiar i ich rodzin. Element zadośćuczynienia ofiarom, jak również danie im dostępu do materiałów archiwalnych komunistycznej bezpieki było jednym z fundamentów utworzenia Instytut Pamięci Narodowej” – powiedziała dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Marzena Kruk.

„Uznaliśmy, że nowa odsłona inwentarza archiwalnego, która przybliża przecież zasób archiwalny IPN, pozwala go również w jakimś stopniu spopularyzować. Przypadająca dzisiaj rocznica to dobry moment, aby uruchomić ten inwentarz w nowej odsłonie” – wskazała.

Inwentarz archiwalny jest ogólnodostępnym źródłem informacji o dokumentach historycznych przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej.

„Elektroniczny katalog materiałów archiwalnych może być pierwszym krokiem na drodze do poznania zasobu archiwalnego Instytutu, a tym samym historii kilku pokoleń Polaków” – podkreślono na stronie IPN.

„Chcieliśmy, aby inwentarz był bardziej przystępny. Dlatego poza zmianami wizualnymi, które są widoczne od razu, wprowadziliśmy zmiany funkcjonalne pomagające przeprowadzanie kwerend, a przede wszystkim zapamiętywać ich wyniki, dzięki czemu można pominąć żmudny etap ręcznego zapisywania sygnatur lub kopiowania i wklejania ich do dokumentu” – wyjaśniła dyrektor Archiwum IPN.

Podkreśliła, że chodziło też o to, aby w czasie rzeczywistym pojawiały się nowe opisy archiwalne.

„Do tej pory było tak, że dwa razy w roku zasilaliśmy inwentarz archiwalny dużą ilością danych. Teraz będzie tak, że niemal w czasie rzeczywistym, po dokonaniu opisu danej jednostki archiwalnej, te opisy trafią od razu do inwentarza” – zaznaczyła.

Nowa wersja strony internetowej do korzystania z inwentarza jest również dostępna na różnych urządzeniach (w tym mobilnych), a także w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Została ponadto dodana wersja kontrastowa strony. Wyszukiwarkę z kolei wzbogacono o panel wyszukiwania zaawansowanego, co umożliwia zastosowanie precyzyjnych kryteriów wyszukiwania (np. filtrowanie według dat lub innych wybranych pól).

Ponadto dzięki widokowi „Mapy” można łatwiej zapoznać się z opisami jednostek terenowych IPN, realizujących zadania pionu archiwalnego. IPN planuje również dalsze prace usprawniające działania strony internetowej i zwiększenie skuteczności wyszukiwania.

Nowa wersja serwisu zawiera ponad 200 tys. kolejnych opisów (w sumie jest ich ponad 2,7 mln), przygotowanych przez centralę Archiwum IPN, a także przez archiwa w oddziałach i delegaturach IPN.

Opisy jednostek archiwalnych w inwentarzu publicznym są przekazywane z systemu Cyfrowe Archiwum, czyli pełnej bazy danych o zasobie archiwalnym IPN, dostępnej w czytelniach Instytutu na terenie kraju. Zgodnie z ustawą o IPN z pełnej bazy korzystać mogą osoby prowadzące badania naukowe i dziennikarze.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl