fot. episkopat.pl

Ks. bp T. Bronakowski: Bądźmy odważni w dawaniu świadectwa trzeźwego, prawego życia

Trzeźwe życie to postępowanie zgodne z prawdą, dobrem, pięknem; zgodne z zasadami moralnymi, na straży których stoi Dekalog. Bądźmy odważni w dawaniu świadectwa trzeźwego, prawego życia. Niech zachętą będą dla nas słowa św. Wojciecha, głównego patrona naszej Ojczyzny, którego uroczystość obchodziliśmy 23 kwietnia. Powiedział on do swoich towarzyszy przed męczeńską śmiercią: „Bracia, nie smućcie się! Wiecie, że cierpimy to dla imienia Pana, którego doskonałość ponad wszystkie cnoty, piękność ponad wszelkie osoby, potęga niewypowiedziana, dobroć nadzwyczajna. Cóż bowiem mężniejszego, cóż piękniejszego nad poświęcenie miłego życia najmilszemu Jezusowi?” – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

Felietonista na początku zwrócił uwagę na postać Sługi Bożego ks. kard. Augusta Hlonda, który – jak podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski – był wielkim patriotą i prawdziwym mężem stanu.

Jego urząd na stolicy prymasowskiej przypadł na bardzo trudny okres w dziejach naszego narodu. Problemy lat międzywojennych, później II wojna światowa i pierwsze lata rządów komunistycznych były dla niego źródłem wielkiej troski o zachowanie wiary rodaków, o rozwój Kościoła i pomyślność Ojczyzny. Jego nauczanie, w którym często poruszał różne ważne sprawy społeczno-polityczne, stanowi cenną spuściznę, jakże aktualną także dla nas – dodał.

Duchowny przypomniał refleksje Prymasa Augusta Hlonda z listu pasterskiego, który ukazał się 23 kwietnia 1932 roku.

92 lata temu, w obliczu poważnego kryzysu państwa, wołał on z mocą „o chrześcijańskie zasady życia państwowego”. Pisał, że „prawo moralne i Dekalog obowiązują państwo w tej samej mierze, co jednostkę i rodzinę”. Ks. kard. August Hlond tłumaczył, że „zło nie staje się moralne i dozwolone przez to, że się go dopuszcza państwo albo że się je popełnia z ramienia lub na rzecz państwa (…). To, co w stosunku do dziesięciorga przykazań jest złem, bo niesprawiedliwością, kłamstwem, gwałtem, pozostaje grzechem także w życiu publicznym” – podkreślił.

Ksiądz biskup zauważył, że aktualnie często słyszymy w przestrzeni publicznej o tym, iż prawo państwowe może akceptować niemoralne czyny, bo nie jest tworzone tylko dla katolików.

Podstawowym zadaniem prawa jest chronić życie człowieka i tworzyć takie warunki, aby mógł się rozwijać we wszystkich wymiarach – fizycznym, psychicznym i duchowym. Respektowanie tego prawa należy się każdemu człowiekowi – niezależnie od wyznania czy innych aspektów życia ludzkiego. Jeśli prawo tworzone jest przeciwko życiu człowieka i przeciwko warunkom jego właściwego rozwoju, to następuje deprawacja państwa i narodu. Odpowiedzialność za ochronę życia obywateli na wszystkich jego etapach spoczywa na każdym z nas, a zwłaszcza na tych, którzy tworzą prawo, niezależnie od ich poglądów. To jest po prostu wartość najważniejsza, nadrzędna, przynależna każdemu człowiekowi. Jeśli ktoś tego nie czyni, występuje przeciwko człowiekowi i niszczy naród – zaznaczył duchowny.

Felietonista przypomniał, że Sługa Boży ks. kard. August Hlond zachęcał katolików, aby brali czynny udział w życiu państwowym i wchodzili w różne instytucje państwowe, dając świadectwo życia zgodnego z zasadami nauki katolickiej.

Chodzi tutaj o stawianie Bożego prawa na pierwszym miejscu, o dawanie dobrego świadectwa i o wyrzeczenie się wszelkiego zła. Musimy modlić się o takich liderów, o takich ludzi prawego sumienia dla naszego narodu – dodał. 

Wyjaśnił, że w tym roku w dziele apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych przewodzi hasło: „Trzeźwość polską racją stanu”.

Bez praktykowania tej wartości w życiu indywidualnym, społecznym i ogólnonarodowym zagrożone są wszelkie inne ważne wartości. Zdajemy sobie sprawę, że nie chodzi tylko o to, aby się nie upijać czy na przykład nie używać narkotyków. Chodzi o to, aby trzeźwo myśleć, trzeźwo patrzeć na siebie i innych, aby podejmować trzeźwe decyzje. Trzeźwe życie to postępowanie zgodne z prawdą, dobrem, pięknem; zgodne z zasadami moralnymi, na straży których stoi Dekalog. Bądźmy odważni w dawaniu świadectwa trzeźwego, prawego życia. Niech zachętą będą dla nas słowa św. Wojciecha, głównego patrona naszej Ojczyzny, którego uroczystość obchodziliśmy 23 kwietnia. Powiedział on do swoich towarzyszy przed męczeńską śmiercią: „Bracia, nie smućcie się! Wiecie, że cierpimy to dla imienia Pana, którego doskonałość ponad wszystkie cnoty, piękność ponad wszelkie osoby, potęga niewypowiedziana, dobroć nadzwyczajna. Cóż bowiem mężniejszego, cóż piękniejszego nad poświęcenie miłego życia najmilszemu Jezusowi? – podsumował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl