fot. twitter.com/EpiskopatNews

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Wielki Prymas, kierując przez 33 lata Kościołem w Polsce w trudnych latach komunistycznego reżimu, wywarł ogromny wpływ na kształt życia w naszej ojczyźnie

Wielki Prymas, kierując przez 33 lata Kościołem w Polsce w trudnych latach komunistycznego reżimu, wywarł ogromny wpływ na kształt życia w naszej ojczyźnie. Jestem biskupem pomocniczym diecezji łomżyńskiej, na której terenie leży Zuzela, gdzie wszystko się zaczęło. To tam wśród tej lokalnej wspólnoty i urokliwej nadbużańskiej przyrody zaczęła się życiowa droga Prymasa Tysiąclecia – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski w środowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, wskazał na początek historii życia Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.

– Wielki Prymas, kierując przez 33 lata Kościołem w Polsce w trudnych latach komunistycznego reżimu, wywarł ogromny wpływ na kształt życia w naszej ojczyźnie. Jestem biskupem pomocniczym diecezji łomżyńskiej, na której terenie leży Zuzela, gdzie wszystko się zaczęło. To tam wśród tej lokalnej wspólnoty i urokliwej nadbużańskiej przyrody zaczęła się życiowa droga Prymasa Tysiąclecia. To właśnie tam przeniknął głęboką atmosferą religijną, jaka panowała w domu rodzinnym. Tam wzrastał w wielkim umiłowaniu ojczyzny, wierności jej niepodległościowym dążeniom i tradycji narodowej – wskazał kapłan.

Papież Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał jego wielkość – dodał ksiądz biskup.

– Mówił o nim jako o człowieku niezwykłej miary, będącym zwornikiem Kościoła, a także wielkim pasterzem, wychowawcą rodaków i miłośnikiem polskiej ziemi, policzonym za jednego z największych mężów w dziejach ojczyzny, który był stawiany ze względu na swój styl pasterzowania w towarzystwie św. Wojciecha i św. Stanisława. O wielkości prymasa Wyszyńskiego świadczyło jego szlachetne i wspaniałe życie poświęcone Bogu i ojczyźnie, budowane na niezłomnej i głębokiej wierze – wskazał duchowny.

Prymas Tysiąclecia był wielkim orędownikiem trzeźwości – podkreślił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolatu Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

– O tym nie możemy zapominać w czasie przygotowań do beatyfikacji. Sprawa trzeźwości była dla niego niezwykle istotna, gdyż miał pełną świadomość jej roli w zachowaniu wiary w narodzie w obronie polskości i kształtowaniu pomyślnej przyszłości Polski. Mówił, że naród pijany jest już powalony i zwyciężony, tak jak człowiek nietrzeźwy nie jest świadomy swojej godności i gubi swoją wolność. Wielokrotnie wzywał, aby demokratyczna Polska nie przepiła Polski i jej wolności – podsumował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj