fot. IPN

IPN zidentyfikował szczątki żołnierza podziemia antykomunistycznego ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa

Instytut Pamięci Narodowej zidentyfikował szczątki żołnierza podziemia antykomunistycznego ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa, które zostały znalezione w kwietniu 2021 roku na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Poinformował o tym – po uzyskaniu opinii Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie – dr Karol Nawrocki, prezes IPN.  

Henryk Wieliczko ur. się 18 sierpnia 1922 r. w Wilnie. W wieku 21 lat  rozpoczął działalność partyzancką, należał m.in. do oddziału kpt. Wincentego Mroczkowskiego „Zapory” oraz do 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, uczestnicząc w najważniejszych jej akcjach. [czytaj więcej] 

Na piątkowej konferencji prasowej dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej , podkreślił, że ppor. Henryk Wieliczko całe swoje życie poświęcił walce o niepodległą Polskę.

 – Jest to jeden z najodważniejszych żołnierzy 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. W 1943 roku był aktywnym partyzantem, a w 1944 roku był żołnierzem, który łączył czyn niepodległościowy przeciwko totalitaryzmowi niemieckiemu i sowieckiemu. Po 1945 roku ppor. Henryk Wieliczko był żołnierzem 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej także na Podlasiu. Odgrywał bardzo ważną rolę na Pomorzu i na Kaszubach. Jest bohaterem polskiej niepodległości na Kaszubach i na Pomorzu – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Ppor. Henryk Wieliczko został aresztowany w 1948 r. podczas drogi powrotnej do oddziału w wyniku doniesienia agenta UBP. W trakcie próby ucieczki został postrzelony i skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie na karę śmierci.

14 marca 1949 r. został zamordowany strzałem w tył głowy przez komunistów w więzieniu na Zamku w Lublinie.

RIRM

drukuj