fot. PAP/EPA

Prezydent A. Duda w USA: Do 2030 podwoimy ilość energii produkowanych ze źródeł odnawialnych

Prezydent RP Andrzej Duda wziął w piątek udział w organizowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych debacie wysokiego szczebla na temat energii. W wystąpieniu zapowiedział podwojenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym i podkreślił szczególną rolę energetyki wiatrowej.

Prezydent Andrzej Duda przyznał podczas debaty organizowanej w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że „transformacja energetyczna jest wielkim technicznym i finansowym wyzwaniem dla Polski”, jednak podkreślił, że przyjęta w tym roku polityka energetyczna Polski do 2040 r.  nakreśli „jasną wizję” tej transformacji, wytyczając ścieżkę do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Prezydent RP zaznaczył jednocześnie, że w transformacji Polska „stawia ludzi na pierwszym miejscu i bierze pod uwagę lokalne realia”. Dodał, że nasz kraj jest zainteresowany w „sprawdzone i konkurencyjne technologie w energetyce odnawialnej i jądrowej, z gazem ziemnym jako paliwem przejściowym”.

Zapowiedział, że w ramach strategii, Polska podwoi produkcję energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r., a szczególną rolę odgrywać będą odgrywać w tym farmy wiatrowe na Bałtyku.

Prezydent RP zapowiedział, że do końca dekady transport publiczny we wszystkich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców będzie oparty o pojazdy zeroemisyjne.

„Zmiany zachodzące w polskim sektorze energetycznym powinny pozwolić na jej nisko- lub zero-emisyjną modernizację oraz stworzenie do 300 tys. miejsc pracy” – zaznaczył Andrzej Duda.

„Do 2040 r. zbudujemy nowy system elektroenergetyczny. Transformacja energetyczna doprowadzi do kompleksowej rekonstrukcji sektora” – zapowiedział.

Prezydent RP brał udział w panelu dyskusyjnym na temat „sprawiedliwej i inkluzywnej transformacji energetycznej”. W dyskusji udział wzięli też m.in. prezydenci: Brazylii, Portugalii, Kolumbii i Nigerii, a także specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry.

PAP

drukuj