Prezydent RP: Inicjatywa Trójmorza wpisuje się w przestrzeń bezpieczeństwa

Polsce zależy na tym, by NATO i Unia Europejska pozostały jednością; zadaniem Europy Środkowo-Wschodniej jest być adwokatem polityki ,,otwartych drzwi” do Unii i Sojuszu – powiedział prezydent Andrzej Duda w Bratysławie.

Podczas swojego wystąpienia na forum GLOBSEC poinformował też, że zdecydował się uczynić Inicjatywę Trójmorza jednym z priorytetów swojej prezydentury. Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego podkreślił, że jej charakter jest nie tyle polityczny, co infrastrukturalny i gospodarczy.

W trakcie spotkania z dziennikarzami szef państwa polskiego zaznaczył, że Inicjatywa Trójmorza wpisuje się też w przestrzeń bezpieczeństwa.

– Trójmorze to gospodarka. Infrastruktura to zupełnie inna kwestia, ale tak, jak powiedziałem na wstępie: ich nie można zupełnie rozłączyć. Tworzenie infrastruktury jest również elementem tworzenia bezpieczeństwa (energetycznego czy chociażby poprzez możliwość szybkiego komunikowania się, dosłownego dostarczenia bezpieczeństwa poprzez przerzut żołnierzy, jeżeli zaistnieje taka potrzeba). To są nie tylko kwestie przerzutu żołnierzy drogą lotniczą, ale też możliwość przerzutu drogą lądową poprzez przejazd samochodami czy transport wojskowy, kolejowy – powiedział Andrzej Duda.

Inicjatywa Trójmorza została powołana z myślą o stworzeniu nieformalnej platformy współpracy pomiędzy Polską, Chorwacją, Litwą, Łotwą, Estonią, Czechami, Słowacją, Słowenią, Węgrami, Rumunią, Bułgarią i Austrią.

Organizowana od 2005 r. konferencja GLOBSEC jest uznanym forum wymiany i kształtowania poglądów nt. stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa z udziałem znaczących postaci świata polityki.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl