fot. prezydent.pl

Obchody Dnia Flagi z udziałem Prezydenta RP w Warszawie

Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą będą dziś uroczyście obchodzone w całym kraju. Główne wydarzenia z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odbędą się w Warszawie.

Obchody w stolicy w obecności pary prezydenckiej rozpocznie uroczyste podniesienie flagi państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Po południu na dziedzińcu Belwederu Andrzej Duda przekaże biało-czerwone flagi przedstawicielom różnych organizacji i instytucji, które działają zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Szef państwa polskiego wręczy dziś również odznaczenia państwowe.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki oraz szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński będą świętować Dzień Flagi w Szczecinie.

Wspólne obchody 2 maja wpisują się także w tradycję Krakowa. W samo południe na Krakowskich Błoniach rozpocznie się rodzinny piknik. Jego organizatorami są wojewoda małopolski oraz Akademia Ignatianum.

– Przewidzianych jest wiele punktów. Nasza akademia zaprasza na grę miejską i na animacje dziecięce. W czasie tego pikniku będzie można wesprzeć Polaków mieszkających na Kresach poprzez dorzucenie się do akcji „Rodacy Bohaterom” – mówił Tomasz Konturek, współorganizator święta flagi w Krakowie.

2 maja to – obok Święta Flagi – także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

– Oni tą biało-czerwoną mają w swoich domach, w domach osób starszych, którzy pamiętają czasy, że Polska była na Kresach. Gdzieś ta flaga zawsze jest, albo wisi na ścianie, albo jest jakaś kartka z elementem biało-czerwonej flagi. To jest ich tożsamość, nasza tożsamość, gdzie jesteśmy – tą flagę staramy się ze sobą mieć – dodał Tomasz Konturek.

Wieczorem w Pułtusku Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przyzna nagrodę Polonii im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego za szczególne zasługi dla Polonii i Polaków z zagranicy i istotny wkład w budowanie wspólnoty jednoczącej wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania. W ubiegłym roku laureatem nagrody został premier Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj