fot. PAP/EPA

Dymisja w brytyjskim rządzie

Minister obrony Wielkiej Brytanii zdymisjonowany po medialnych przeciekach w sprawie Huawei. Chiński gigant miał uczestniczyć w budowie sieci 5G.

W ub. tygodniu media ujawniły przebieg tajnych dyskusji w ramach RBN. Według nieoficjalnych informacji, brytyjski rząd zdecydował, że Huawei nie zostanie zaangażowany do budowy kluczowych elementów infrastruktury 5G, jednak będzie mógł uczestniczyć w tworzeniu mniej istotnych elementów systemu telekomunikacyjnego. Dziennik „Daily Telegraph” informował, że wbrew rekomendacjom ministrów: spraw wewnętrznych, zagranicznych, handlu międzynarodowego i obrony – nie zdecydowano o całkowitym wykluczeniu technologii Huawei. Istniały obawy, że chiński gigant może posłużyć do zbierania danych wywiadowczych dla władz w Pekinie. Teraz minister obrony – decyzją brytyjskiej premier – został zdymisjonowany.

– W trakcie naszego wieczornego spotkania przedstawiłam Panu najnowsze informacje z tego śledztwa, które zawierają jednoznaczny materiał dowodowy, sugerujący Pańską odpowiedzialność za nieautoryzowane ujawnienie (tych informacji). Jednocześnie nie zidentyfikowano żadnej wiarygodnej wersji wydarzeń, która tłumaczyłyby ten przeciek – poinformowała Theresa May w przekazanym mediom formalnym liście do ministra obrony.

Teraz celem brytyjskiej premier pozostaje bezpieczeństwo.

– Dokładnie omawiamy kwestie bezpieczeństwa naszych sojuszników. Dokonaliśmy przeglądu łańcucha dostaw 5G, aby upewnić się, że mamy bezpieczne i odporne wdrażanie 5G – wskazała Theresa May.

W odpowiedzi na zwolnienie ministra obrony opozycyjna Partia Pracy i Liberalni Demokraci wezwały do przeprowadzenia przez policję śledztwa ws. przecieku Huawei. Rzecznik premier May odpowiedział jednak, że szefowa rządu uznaje sprawę za zakończoną.

TV Trwam News/RIRM

drukuj