Rząd będzie zachęcał Polaków do powrotu do ojczyzny

Ministrowie wkrótce mają przedstawić pomysły, które zachęciłyby Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii do powrotu do ojczyzny. Takie polecenie swoim ministrom wydała premier Beata Szydło – dowiedział się dziennik „Rzeczpospolita”.

Ma to związek z atakami na Polaków na Wyspach, które nasiliły się po tzw. Brexicie.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości jeszcze podczas kampanii wyborczej zapowiadali, że  podejmą starania, aby jak najwięcej naszych rodaków wróciło do kraju. Tzw. Polback mogłoby spowodować m.in. planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Poseł Józefa Hrynkiewicz, wiceprzewodnicząca KP Prawa i Sprawiedliwości, zauważa, że podejmując jakiekolwiek działania, na początku należy poszukać przyczyn, które spowodowały emigrację. Wśród nich – jak podkreśla ekspert – są m.in.: brak pracy i niskie zarobki, a także niemożliwość zakupu mieszkania.

– Dzisiaj oczywiście katalog tych zachęt musi po prostu zawierać usunięcie podstawowych przyczyn, które spowodowały masowy wyjazd (ponad 2,5 mln osób). Część z tych osób wyjeżdża na krótko, na 3-4 miesiące, do pracy za granicę. To jest to, o czym mówiłam: niski dochód, brak pracy, brak szacunku dla pracownika w miejscu pracy, brak możliwości uzyskania jakiegokolwiek samodzielnego mieszkania, a zatem brak możliwości założenia własnej rodziny i brak niezależności – tłumaczy Józefa Hrynkiewicz.

Według niektórych szacunków w Wielkiej Brytanii przebywa ok. 1 miliona Polaków.

W ubiegłym tygodniu w stolicy Wlk. Brytanii przebywał wicepremier Mateusz Morawiecki, który zachęcał międzynarodowe firmy do przeniesienia siedzib do Polski. Wyraził wówczas przekonanie, że w ciągu 10 lat do kraju może wrócić nawet 200 tys. Polaków.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl