fot. PAP/Leszek Szymański

Biało-czerwona flaga – symbol jednoczący Polaków

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ideą święta jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Dziś obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Biało-czerwona flaga to symbol jednoczący Polaków – zarówno w tych pięknych, jak i trudnych momentach naszej historii. Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Flaga państwowa, zgodnie z ustawą, ma tylko dwie barwy: białą i czerwoną – nic więcej. Jest również w ustawie flaga biało-czerwona z godłem, ale to jest flaga bardzo specjalna. To jest flaga, którą mogą wykorzystywać instytucje o charakterze eksterytorialnym, które zgodnie z prawem międzynarodowym znajdują się na terenie RP, ale fizycznie nie są. Chodzi tu np. o placówki dyplomatyczne Polski za granicą, polskie statki, polskie samoloty, kapitanaty portów morskich – tłumaczył Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Przemysław Rey przyznaje, że przywiązanie Polaków do symboli narodowych jest bardzo duże, jednak krytycznie patrzy na niektóre zasady prezentacji polskiej flagi czy polskiego godła.

– Jest duży problem pewnego baroku, który Polacy uwielbiają i wieszania flag z różnymi ozdobnikami. To jest rzecz, która boli, bo to jest brak szacunku dla symbolu narodowego – ocenił kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Edukacja w tym obszarze – szczególnie młodego pokolenia – jest niezwykle ważna. Szacunek do symboli narodowych wzmacnia naszą wspólnotę narodową – dodał dr Jakub Koper.

– Nie tylko zakładamy barwy narodowe, wywieszamy flagi w czasie Euro, mistrzostw świata, ale na co dzień widzimy, że flagi występują w przestrzeni publicznej i są coraz bardziej akceptowane. Stają się czymś naturalnym w naszym państwie – powiedział socjolog.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony w 2004 roku. Obchodzony jest w przeddzień święta Konstytucji 3 Maja. Aby uczcić to wydarzenie Polacy w całej Polsce wywieszają flagi. Apel o to, by tego dnia towarzyszyły nam barwy narodowe, płynie – jak co roku – także od władz państwowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj