fot. PAP/Marcin Bielecki

Świnoujście: flaga o powierzchni blisko 400 m kw. zawisła na latarni morskiej

Wielka biało-czerwona flaga zawisła w sobotę na latarni morskiej w Świnoujściu – najwyższej na polskim wybrzeżu. Flaga o powierzchni blisko 400 m kw. została wciągnięta na latarnię tym razem bez udziału publiczności.

„Przez sześć poprzednich edycji mieliśmy prawdziwe tłumy ludzi pod latarnią morską. W tym roku tych tłumów być nie mogło. (…) Mamy za to sprzyjające okoliczności przyrody: wiatr, słońce, błękitne niebo. To wszystko spowodowało, że flaga pięknie się rozwinęła” – powiedział w sobotę Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Flaga ma blisko 400 m kw. powierzchni, waży ok. 100 kg, zawisła na 68 metrach – taką pełną wysokość ma latarnia morska w Świnoujściu. Biało-czerwona widoczna jest z kilkunastu kilometrów.

Podniesieniu flagi towarzyszył w poprzednich latach akompaniament orkiestry Marynarki Wojennej i dźwięki tyfonów (sygnalizatorów dźwiękowych) z jednostek wchodzących do portu w Świnoujściu, czego w tym roku nie było. Jak wskazał Piwowarczyk, nie oznacza to, że wciągnięcie biało-czerwonej na latarnię odbywało się w zupełnej ciszy.

„Wolontariusze odśpiewali hymn państwowy, tak więc odbyło się to w kameralnej atmosferze, i przede wszystkim przy dźwięku łopoczącej flagi, bo kiedy tylko wjechała na kilka metrów, zaczęła pięknie tańczyć w morskiej bryzie” – powiedział organizator.

Flaga uszyta została w świnoujskiej pracowni krawieckiej. Akcję z okazji Dnia Flagi co roku przygotowuje kilkadziesiąt osób, m.in. wolontariusze, harcerze, a także alpiniści.

Organizatorzy chcą, aby flaga powiewała na latarni do zmierzchu, ale zależne jest to od warunków pogodowych – przede wszystkim wiatru.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl