fot. PAP/Tomasz Gzell

Prezydent: „wobec polskich barw wszyscy jesteśmy równi”

W Warszawie  trwają centralne obchody święta Flagi Rzeczpospolitej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda powiedział; „wobec polskich barw wszyscy jesteśmy równi i tym barwom należy się szacunek”.

W uroczystościach przed Belwederem uczestniczyła para prezydencka oraz m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz ministrowie rządu i parlamentarzyści.

Prezydent RP Andrzej Duda w swoim przemówieniu odniósł się m.in. do barw flagi narodowej.

Wobec tych barw wszyscy jesteśmy jednakowi i wszyscy jesteśmy równi. I tym barwom jesteśmy wini szacunek. Szacunek dla flagi i szacunek dla godła. To ta flaga powinna być zawsze na pierwszym miejscu wśród innych. Bardzo państwu dziękuję za spotkanie na tej uroczystości. Dziękuję także wszystkim tym, którzy propagują akcję „Wywieś flagę”. Niech te flagi zawisną na naszych domach, na naszych balkonach i niech będą traktowane z szacunkiem. Niech zdobią nas, niech znaczą Polskę i niech znaczą Polskość – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom działającym na rzecz Polonii „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych”.

Przedstawiciele organizacji harcerskich działających w kraju i za granicą otrzymali od Andrzeja Dudy biało-czerwone flagi.

Prezydent podpisał tez inicjatywę legislacyjną z zakresu oświaty Polonijnej. Jak dowiedział się „Nasz Dziennik” – projekt ustawy ma gwarantować ulgi dla uczniów szkół polonijnych, przyjeżdżających do Polski.

Wystąpienie Prezydenta RP z okazji obchodów Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii [Tutaj]

 

RIRM

drukuj