Litewski Uniwersytet Edukologiczny w Wilnie likwiduje polonistykę

Kilka dni temu Litewski Uniwersytet Edukologiczny w Wilnie przerwał nabór na filologię polską. Decyzja ta wywołała oburzenie tamtejszej Polonii.

Oświadczenie w tej sprawie wystosował prezes Związku Polaków na Litwie – poseł Michał Mackiewicz i prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” – Józef Kwiatkowski.

 – (…) Jesteśmy zbulwersowani nagłym przerwaniem w dniu 14 lipca br. rekrutacji na polonistykę na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym w Wilnie. (…) Postrzegamy to jako próbę likwidacji najstarszego, działającego na tej uczelni od ponad 55 lat kierunku kształcenia nauczycieli języka ojczystego – polskiego. (…)czytamy w oświadczeniu.

Litewski Uniwersytet Edukologiczny swoją decyzję tłumaczy brakiem zainteresowania polonistyką. Uczelnia twierdzi, że chęć nauki na tym kierunku zgłosiła tylko jedna osoba. Z kolei polskie media na Litwie informują, że chętni do podjęcia studiów polonistycznych mieli problem z internetową rejestracją w ogólnokrajowym systemie rekrutacji. Nasi rodacy zwrócili się do litewskich władz z żądaniem przywrócenia możliwości kształcenia polonistów. Jednak stanowisko litewskiego Ministerstwa Oświaty w tej kwestii jest jednoznaczne. Resort twierdzi, że w Wilnie wystarczy jedna polonistyka, która znajduje się na Uniwersytecie Wileńskim. Kierunek otwarto tam ponad 10 lat temu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl