fot. flickr.com

Negocjacje ws. przewoźników

W Gdańsku mają być kontynuowane polskorosyjskie negocjacje dotyczące transportu drogowego.

Od lutego przewóz towarów między Polską a Federacją Rosyjską odbywa się na podstawie czasowo wynegocjowanego porozumienia, które wygasa 15 kwietnia.

Federacja Rosyjska w ubiegłym roku zmieniła przepisy dotyczące kontroli transportu międzynarodowego, co uderzyło szczególnie w polskich przewoźników.

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit powiedział, że Rosja dokonała nowelizacji niekorzystnego rozporządzenia, jednak w kształcie, który odbiega od wspólnych ustaleń z Moskwy.

Są tam zupełnie nowe rzeczy, których nie było w porozumieniu. Są również takie, które powinny być wśród rozporządzeń, a się nie znalazły, mimo że były zapisane w protokole. Są też rzeczy, które zostały pozmienianie, wbrew temu co zostało ustalone. Tak naprawdę – w jakimś sensie – wracamy do rozmów na pewno nie z pozycji wyjściowej, niemniej jednak musimy doprowadzić do tego, że ostateczny kształt dokumentu będzie taki, który nie powoduje dyskryminacji polskich przewoźników na rosyjskim rynku, a tym samym nie pogarsza dostępu polskich towarów na rosyjski rynek – powiedział Jerzy Szmit.

Na podstawie lutowych uzgodnień strona polska otrzymała 20 tys. zezwoleń – 10 tys. ogólnych i 10 tys. na przewozy z/do krajów trzecich.

Rozmowy w Gdańsku zaplanowano na dwa dni.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj