Niemcy chcą dalszych sankcji wobec Rosji

Niemcy chcą, żeby Unia Europejska wpisała czterech kolejnych obywateli Rosji i rosyjskie firmy na czarną listę w związku z turbinami gazowymi Siemensa dostarczonymi na Krym – podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na dwa źródła w Brukseli.

Od aneksji półwyspu przez Rosję w 2014 roku Unia Europejska zabrania swoim firmom prowadzenia interesów z firmami na Krymie. Siemens twierdzi, że ma dowody na to, iż cztery turbiny, które dostarczył w celu realizacji projektu w południowej Rosji, zostały nielegalnie przeniesione na Krym.

Jedno z wysokich rangą źródeł dyplomatycznych powiedziało Reuterowi, że na czarną listę mogliby zostać wpisani przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa energetyki i rosyjska firma odpowiedzialna za przeniesienie turbin.

Inne źródło dodało, że przedstawiciele 28 krajów członkowskich mogą omówić tę sprawę już w środę w Brukseli. Do przyjęcia sankcji potrzebna jest zgoda wszystkich państw Wspólnoty.

Siemens zapowiedział w piątek, że w związku z bezprawnym dostarczeniem na Krym czterech wyprodukowanych przez niego turbin gazowych rezygnuje z udziałów w rosyjskim przedsiębiorstwie Interautomatika i kończy umowę licencyjną. Zawiesi także do odwołania eksport urządzeń dla elektrowni, w których pośrednikiem są rosyjskie firmy kontrolowane przez państwo.

Kreml odmówił komentowania rezygnacji Siemensa z joint venture w Rosji. Nie komentuje też sytuacji związanej ze współpracą niemieckiego koncernu Siemens z rosyjskimi firmami. Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow oświadczył w piątek, że pytania na ten temat należy kierować do tych właśnie firm.

W zeszłym tygodniu Dmitrij Pieskow zapewnił, że cały sprzęt dostarczany na Krym, w tym turbiny, jest produkowany w Rosji.

W reakcji na aneksję Krymu Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń, jak turbiny gazowe na zajęty bezprawnie półwysep.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl