fot. PAP/Adam Warżawa

Amerykanie przeniosą dowództwo z Niemiec do Polski?

Amerykańskie dowództwo wojsk lądowych szczebla dywizji dla działań w Europie będzie w Polsce. O tym, że amerykanie planują przenieść dowództwo z Niemiec do naszego kraju poinformował portal Defence.24. Chodzi o jednostkę Mission Comand Element. Taki krok ma na celu zwiększenie efektywności prowadzonych operacji w Europie.

Portal informuje, że jednostka dowodzenia wojskami lądowymi w Europie Środkowo-Wschodniej będzie relokowana z niemieckiego Baumholder do Poznania.

Z zadowoleniem tę wiadomość przyjmują poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony.

Bardzo cieszy mnie ta informacja. Ona wpisuje się w logikę działań administracji amerykańskiej, a szczególnie Pentagonu, w kwestii wzmacniania wschodniej flanki NATO. […] Mam nadzieję, że ta informacja wkrótce zostanie potwierdzona, ponieważ byłby to jeszcze jeden dowód na prowadzenie właściwej polityki przez rząd pani premier Beaty Szydło, przez pana prezydenta Andrzeja Dudę – podkreślił pos. Michał Jach.

Na początku roku do Polski i innych krajów regionu przybyli żołnierze amerykańskiej brygadowej grupy bojowej, przysłanej do Europy w ramach amerykańskiej operacji Atlantic Resolve. Operacja rozpoczęła się po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

RIRM

drukuj