Juncker: KE ma problemy z niektórymi inicjatywami polskiego rządu

Komisja Europejska nie ma problemu z Polską, a jedynie z niektórymi inicjatywami polskiego rządu – przekonywał w piątek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Na konferencji prasowej w Brukseli Juncker przyznał, że aktualna dyskusja w Unii Europejskiej na temat Polski bardzo go martwi.

Jak powiedział, nie chce, by Polacy mieli wrażenie, iż cała Unia Europejska jest przeciwko nim.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski ocenia, że to hipokryzja ze strony Jean-Clauda Junckera.

– Jest to osoba, która jest bardzo mało wiarygodna, nie tylko co do wypowiadania się w tych tematach, ale w ogóle, co do zajmowania stanowiska. Przypomnijmy sobie, że jak do tej pory jest on chyba jedyny przewodniczącym Komisji Europejskiej, w stosunku, do którego był postawiony wniosek o udzielenie mu wotum nieufności przez Parlament Europejski. Z jednej strony mamy działania, wdrożenie procedury, która jest jednak procedurą, która ma wybadać pewne kwestie w Polsce, a z drugiej strony mamy do czynienia ze stwierdzeniami: nic się nie stało, my was bardzo szanujemy – podkreśla Karol Karski.

W środę wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował, że komisja postanowiła rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa.

Podkreślił, że celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów.

Z kolei w najbliższy wtorek ma się odbyć debata Parlamentu Europejskiego nad sytuacją w naszym kraju.

RIRM

drukuj