fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda w USA: W Polsce jest absolutnie przestrzegana wolność słowa

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu nie zabrakło pytań dziennikarzy o stan polskiej demokracji. Ta, jak mówił polski przywódca, ma się w Polsce doskonale.

Pytanie o stan polskiej demokracji padło po raz pierwszy podczas wspólnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Donalda Trumpa w Gabinecie Owalnym.

Odpowiedź amerykańskiego przywódcy nie pozostawia złudzeń.

– Nie martwię się o stan demokracji w Polsce. Znam Polaków i ich liderów, Polska radzi sobie doskonale i tak będzie też w przyszłości – powiedział Donald Trump, prezydent USA.

Później, już w trakcie konferencji prasowej, pytanie o demokrację padło ponownie. W odpowiedzi prezydent Andrzej Duda przypomniał trudny dla Polaków czas PRL-u, kiedy to ludzie byli trzymani w więzieniach, katowani i mordowani przez komunistycznego oprawcę.

– Nie tak dawno, bo kilka lat temu ze zdumieniem odkryłem, że w polskim Sądzie Najwyższym znajduje się cała grupa sędziów, którzy orzekali jako sędziowie należący do komunistycznej partii, kiedyś przed 1990 rokiem, którzy nawet orzekali w czasie stanu wojennego skazując ludzi na więzienie na podstawie prawodawstwa komunistycznego stanu wojennego – akcentował prezydent RP.

Dlatego, jak mówił prezydent Andrzej Duda reforma Sądu Najwyższego była konieczna, by całkowicie oczyścić Polskę z problemów jakie przyniosły lata komunizmu.

– Jeżeli Polska ma być rzeczywiście demokratyczna, wolna i suwerenna. Ma być takim krajem, jakim chcemy, żeby była dla naszych dzieci. Dla pokolenia, które urodziło się po 1989 roku, to na litość boską, ci ludzie muszą odejść w stan spoczynku. I tak też zrobiliśmy – wskazał Andrzej Duda.

Tym samym prezydent zapewnił, że stan polskiej demokracji ma się w Polsce doskonale.

– W Polsce jest absolutnie przestrzegana wolność słowa. Są absolutnie przestrzegane wszystkie standardy konstytucyjne, takie jak w Stanach Zjednoczonych, prawo zgromadzeń, prawo do wolności wypowiedzi, są wolne media w Polsce, jest wszystko to, co funkcjonuje w normalnej demokracji – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zachęcił amerykańskich dziennikarzy, aby odwiedzili nasz kraj i przekonali się, że państwo prawa w Polsce ma się dobrze.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj