fot. PAP/EPA

W Polsce pojawi się więcej wojsk USA

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali w środę w Waszyngtonie wspólną deklarację o współpracy obronnej.

– Więzy między Stanami Zjednoczonymi a Polską stały się coraz ściślejsze. Sojusz z Polską jest silniejszy, niż kiedykolwiek wcześniej – zapewniał Donald Trump, prezydent USA.

Prezydenci Polski i USA podpisali wczoraj porozumienie w sprawie zwiększenia amerykańskich wojsk w Polsce.

– Zgodnie z podpisaną deklaracją, Polska i USA będą kontynuowały współpracę na rzecz bezpieczeństwa. Polska zapewni infrastrukturę dla wsparcia obecności dodatkowego tysiąca żołnierzy amerykańskich. Polski rząd zapewni do tego odpowiednie warunki bez dodatkowych kosztów dla rządu amerykańskiego – mówił prezydent Trump.

To kluczowa decyzja dla naszego bezpieczeństwa. 

– Tak jak pan prezydent mówił, będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, to wzmocniona współpraca. Będzie to trwała obecność, która będzie się stopniowo mam nadzieję rozwijała pod względem ilości żołnierzy, ale także pod względem infrastrukturalnym. To jest bardzo ważne. Dziękuję także za tę decyzję o utworzeniu dowództwa dywizyjnego w Polsce. To ma wielkie znaczenie, nie tylko dla Polski, ale także dla naszej części Europy, dla Europy Środkowej, państw Bałtyckich – podkreślał prezydent RP Andrzej Duda.

Deklaracja o współpracy militarnej ze Stanami Zjednoczonymi ma charakter przełomowy.

– Amerykanie przyślą do Polski ok. 1 tys. dodatkowych żołnierzy. Na terytorium naszego kraju utworzone zostanie dowództwo dywizyjne USA i centrum szkolenia bojowego. Nasze porozumienie, to nie tylko nowe instytucje wojskowe, ale to także realny wzrost zdolności bojowych – wskazywał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Zostaną utworzone eskadry bezzałogowych statków powietrznych. Powstanie baza lotnicza, grupy wsparcia, które zabezpieczą siły zbrojne USA w naszym kraju oraz niezbędną infrastrukturę wspierającą wojska pancerne, lotniczą brygadę bojową oraz batalion wsparcia logistycznego. 

– To przełom, który nie byłby możliwy bez naszej ogromnej determinacji. Po raz kolejny okazało się, że warto wierzyć w Polskę. Po raz kolejny udowodniliśmy, że trzeba stawiać sobie ambitne cele – bo bezpieczeństwo Polaków jest tego warte – akcentował Mariusz Błaszczak.

Z podpisanego porozumienia cieszy się Polonia, która w środę przed Białym Domem zorganizowała wiec poparcia dla obecności wojsk USA w Polsce.

Do zebranych wyszedł prezydent Andrzej Duda.

– Bardzo dziękuję wszystkim Polakom mieszkającym w Stanach Zjednoczonych za wspieranie Rzeczypospolitej i jej interesów przez te wszystkie dziesięciolecia, że Państwo wspieraliście nas tak dzielnie, kiedy dążyliśmy do NATO i że wspieracie też swoją Ojczyznę za oceanem – mówił.

Podpisanie porozumienia to bardzo ważna wiadomość dla państw NATO.

 

Napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W specjalnym komunikacie szef paktu przypomniał, że NATO zgodziło się też ostatnio zainwestować 269 mln dolarów we wsparcie dla wstępnego pozycjonowania sił USA w Polsce.

W USA zapadła także decyzja o tym, że Polska kupi myśliwce piątej generacji F-35, jedne z najlepszych na świecie. Podpisano także kontrakt na dostawy kolejnych 2 mld metrów sześciennych gazu LNG oraz umowę dotyczącą budowy elektrowni atomowej.

Kolejna wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie świadczy o rosnącej sile Polski – zauważył politolog dr Grzegorz Piątkowski.

– Każda z wizyt prezydenckich jest wielką szansą i dla kwestii dyplomatycznych, wojskowych, ale też przede wszystkim ekonomicznych. To siła ekonomiczna dzisiaj decyduje o tym, czy dane państwo jest poważane i ta siła ekonomiczna bezpośrednio przekłada się na kwestie dyplomatyczne i wojskowe – wskazywał.

Dzięki temu rośnie też siła Polski w regionie. Wczorajszą deklarację z zadowoleniem przyjęła Litwa.

„Więcej żołnierzy USA w Polsce wzmocni nasze bezpieczeństwo” – podkreślał minister obrony Litwy Raimundas Karoblis.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj