D. Trump o wyjaśnieniach Arabii Saudyjskiej ws. Chaszodżdżiego

Prezydent USA Donald Trump powiedział w sobotę, że „nie jest zadowolony” z wyjaśnień Arabii Saudyjskiej w sprawie śmierci Dżamala Chaszodżdżiego i dodał, że jest możliwe, że saudyjski książę, Muhammad ibn Salman, nie wiedział o śmierci dziennikarza.

W piątek, ponad dwa tygodnie od zaginięcia dziennikarza, władze Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy przyznały, że Dżamal Chaszodżdżi nie żyje, informując, że zginął podczas bójki, do której doszło w konsulacie między nim a „wieloma osobami” w konsulacie w Stambule.

Wyjaśnienie to spotkało się ze sceptycznym przyjęciem. Tureckie władze uważają, że Chaszodżdżi – krytyk rządu saudyjskiego – został zamordowany, a jego ciało poćwiartowane.

„Nie jestem usatysfakcjonowany, dopóki nie znajdziemy odpowiedzi” – powiedział Trump, dodając, że sankcje są możliwe, ale wstrzymanie zamówień wojskowych „zaszkodzi nam bardziej, niż mogłoby ich zranić” – podało BBC.

Wcześniej w piątek wieczorem czasu lokalnego podczas wizyty w stanie Arizona prezydent Trump zapowiedział, że będzie współpracował z Kongresem w sprawie reakcji USA na śmierć Chaszodżdżiego, ale – jak podkreślił – wolałby, aby ewentualne sankcje wobec Rijadu nie obejmowały anulowania zamówień wojskowych, gdyż kosztowałoby to setki tysięcy amerykańskich miejsc pracy.

Prezydent zwrócił uwagę na znaczenie dotychczasowej bliskiej współpracy USA i Arabii Saudyjskiej.

„To nie jest łatwa sytuacja. Potrzebujemy ich, jako przeciwwagi dla Iranu” – podkreślił Donald Trump.

Wiarygodność oświadczenia władz w Rijadzie w sprawie śmierci dziennikarza podważają niektórzy kongresmeni, zarówno Republikanie, jak i Demokraci, m.in. republikański senator Lindsay Graham i Eliot Engel, wpływowy przedstawiciel Partii Demokratycznej w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.

Kongresmen Eric Swalwell z Partii Demokratycznej wezwał władze w Rijadzie, by wyjaśniły, co się stało z ciałem zabitego dziennikarza.

W związku z zabójstwem, jak poinformowała agencja Spa, aresztowano 18 osób, obywateli Arabii Saudyjskiej.

„Śledztwo trwa” – podkreśliła agencja. Władze w Rijadzie nie podały, co się stało z ciałem dziennikarza.

2 października krytyczny wobec rządów księcia Muhammada ibn Salmana Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze zmianą stanu cywilnego, po czym ślad po nim zaginął. Władze Turcji podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl